statystyki

Dane przemawiają na korzyść komorników

autor: Rafał Fronczek08.05.2015, 08:23; Aktualizacja: 08.05.2015, 09:45
W ubiegłym roku do komorników wpłynęło 5,6 mln spraw

W ubiegłym roku do komorników wpłynęło 5,6 mln spraw

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pośród różnych doniesień na temat zawodu komornika pojawiła się informacja o rosnącej liczbie skarg na czynności podejmowane przez członków tej profesji oraz wzroście liczby postępowań dyscyplinarnych. Pomieszano przy tym skargi składane w trybie nadzoru administracyjnego ze skargami składanymi w trybie nadzoru judykacyjnego. Niestety, niektóre z przedstawionych danych nie były prawdziwe, a już zupełnie pominięty został punkt odniesienia, który pozwala na prawidłową ocenę rzeczywistości. Nie od dziś wiadomo przecież, że nic tak pięknie nie kłamie, jak statystyka. Warto zatem uporządkować te zagadnienia.

Trzeba podkreślić, że jeden z pierwszych przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi, iż przy wykonywaniu czynności komornik podlega orzeczeniom sądu i prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa. Nadzór sądowy sprawowany przez sąd rejonowy jest realizowany przede wszystkim za pomocą szczególnego środka zaskarżenia, jakim jest skarga na czynności komornika, jak również poprzez wydawanie komornikowi zarządzeń zmierzających do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usunięcia uchybień. Podstawą skargi mogą być zarzuty dotyczące naruszenia przepisów prawa procesowego.

W ubiegłym roku do komorników wpłynęło 5,6 mln spraw. Do sądów rejonowych trafiło zaś nieco ponad 70 tys. skarg w trybie nadzoru judykacyjnego. Z tego uwzględniono ok. 8 tys., czyli nieco ponad 11 proc. Jednocześnie jest to tylko 0,1 proc. liczby spraw, które napłynęły do komorników. A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że w każdej sprawie podejmowanych jest co najmniej kilka czynności, co oznacza, że sąd uchyla mniej niż promil z nich. Wskaźnik uwzględnionych skarg jest w zasadzie identyczny z tym z 2010 r. Są to kluczowe wartości obrazujące prawidłowość podejmowanych przez komorników działań. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że od 2010 r. liczba komorników wzrosła o ponad 60 proc., a liczba spraw o 80 proc., należy uznać ten stan za zadowalający.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • eol7(2015-05-12 14:03) Zgłoś naruszenie 00

  Do sądów rejonowych w ubiegłym roku trafiło nieco ponad 70 tyś. skarg na działalność komorników w trybie nadzoru judykacyjnego. Z tego uwzględniono ok 8 tyś.
  Dużo to czy mało? Jak dla mnie to stanowczo za dużo.

  A kto tak nieudolnie broni komornikow? Nieudolnie bo stosuje manipulacje statystyka?

  felieton Prezesa Krajowej Rady Komorniczej Rafała Fronczka

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane