statystyki

Zaniechania prawne też są reliktami

autor: Bogumił Szmulik30.04.2015, 19:00
Przyjęty ostatnio przez rząd projekt ustawy dotyczący m.in. nieodpłatnej pomocy prawnej wydaje się odpowiadać na część wyzwań stojących przed prawodawcą.

Przyjęty ostatnio przez rząd projekt ustawy dotyczący m.in. nieodpłatnej pomocy prawnej wydaje się odpowiadać na część wyzwań stojących przed prawodawcą.źródło: ShutterStock

Reliktem prawnym bywa nie tylko to, co jeszcze obowiązuje; może nim być także to, czego brakuje. Innymi słowy – dziedzictwo przeszłości to również ustawodawcze luki i zaniechania. Niektóre z nich mają charakter wycinkowy, inne – dotyczą ważnych i rozległych sfer życia społecznego.

Źródła niedociągnięć są różnorakie: niedostatki finansów publicznych, brak politycznej woli i poparcia społecznego dla określonych rozwiązań czy też opieszałość w wykonywaniu upoważnień ustawowych lub orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Niewątpliwie niektóre z tych przyczyn mają charakter zobiektywizowany i jako takie rzeczywiście mogą usprawiedliwiać legislatorów. O części jednak należy powiedzieć, że są wyłącznie wynikiem błędów ustawodawcy.

Wydaje się, że prawo powinno być wolne od luk i zaniechań zwłaszcza w obszarze tak ważnym dla demokratycznego państwa jak wymiar sprawiedliwości. Warto w tym miejscu przypomnieć, że konstytucja przykłada bardzo dużą wagę do tych właśnie kwestii. Przykładowo należy wskazać na art. 41 ustawy zasadniczej odnoszący się do nietykalności osobistej i wolności osobistej, art. 42 normujący zasady odpowiedzialności za czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary, zasadę prawa do obrony i zasadę domniemania niewinności, art. 45 statuujący prawo do sądu, art. 78 stanowiący o prawie do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, art. 173 głoszący odrębność sądów od innych władz czy art. 176 stanowiący, że postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane