statystyki

Brak BTE oznacza więcej procesów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.04.2015, 07:31; Aktualizacja: 16.04.2015, 10:36
Bank

Składać je będą oczywiście banki, które obecnie uzyskują tytuły wykonawcze z całkowitym pominięciem sądowego postępowania rozpoznawczegoźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: schutterstock

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego odbierający bankom prawo do wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego (sygn. akt P 45/12) może oddać sądom niedźwiedzią przysługę. Po jego wejściu w życie (co ma nastąpić 1 sierpnia 2016 r.) zostaną one bowiem zalane pozwami o zapłatę.

Więcej spraw

Składać je będą oczywiście banki, które obecnie uzyskują tytuły wykonawcze z całkowitym pominięciem sądowego postępowania rozpoznawczego. Jedyne, czego chcą od sądów, to nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu (BTE) klauzuli wykonalności. To jednak niemal czysta formalność (sąd nie rozpatruje sprawy merytorycznie, a na nadanie klauzuli ma 3 dni). Tymczasem po wejściu w życie wyroku TK banki, jeżeli będą chciały odzyskać swoje pieniądze, będą musiały składać w każdym przypadku pozew o zapłatę. Większość będzie oczywiście rozpatrywana w trybie elektronicznego postępowania upominawczego, jednak jeżeli dłużnik od nakazu wydanego przez e-sąd się odwoła, sprawa zostanie przekazana tradycyjnemu sądowi.

– Sądy cywilne i gospodarcze już obecnie ledwo dają sobie radę z wpływem spraw. Nie wyobrażam sobie, co będzie po 1 sierpnia 2016 r. Rocznie banki wydają nawet milion BTE. Teraz te wszystkie sprawy trafią do sądów – mówi Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nie dłuzniczka(2015-04-16 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze, ze banki nie będą mogły wstawiać BTE. Bo obecnie dłużnik nie wie, co w tym BTE wpisuje bank. Jesli bank zawyżył kwotę długu, a BTE zostanie wystawiony, to podatnik jest pozbawiony obrony i wskazania bankowi błedów w rozliczeniu wpłat. Banki nagminnie nie zwracają kwot naleznych do zwrotu i wykazują w BTE wiekszy dług. Również zawyżaja kwoty odsetek. Banki takze nagminnie zawyzają opłaty za nadanie listów i za wizyty windykatorów. Nawet wpis w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych ich nie odstrasza. A jak sprawa pójdzie do sądu, to banki będą musiały wykazać prawidłowość naliczeń. Bo teraz to jest horror.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane