statystyki

Użytkowanie wieczyste: Zmiana oprocentowania może dotyczyć jednostkowej sprawy

autor: Piotr Pieńkosz15.04.2015, 07:27; Aktualizacja: 15.04.2015, 08:30
bankonty-złoty-pieniądze

„Zgoda rady na zmianę oprocentowania rozłożonych na raty opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie może być generalna” – twierdzi wojewodaźródło: ShutterStock

Rada gminy tylko na zasadzie wyjątku może samodzielnie ustalić wysokość oprocentowania rozłożonej na raty opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

W ten sposób wojewoda lubuski ocenił zapisy ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 83 ze zm.). Chodzi o art. 4, który mówi o opłacie z tytułu przekształcenia wnoszonej przez użytkownika wieczystego nieruchomości. Na wniosek tego ostatniego może ona zostać rozłożona na raty na okres nawet 20 lat. Płacone w ratach należności są oprocentowane. I tu pojawiają się wątpliwości interpretacyjne.

Otóż z jednej strony ustawa stanowi, że oprocentowanie jest równe stopie redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego (obecnie 1,75 proc.). Z drugiej strony przepisy dopuszczają sytuację, w której to organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego wyrażają zgodę na zastosowanie innej stopy procentowej. Właśnie ten zapis wykorzystała Rada Gminy Żary. W podjętej przez siebie uchwale wskazała, że oprocentowanie będzie wynosić 15 proc. w skali roku przy maksymalnie pięcioletnim okresie spłaty lub 20 proc. przy okresie spłaty od pięciu do 20 lat.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane