statystyki

Precyzowanie rodzajów drzew w ustawie - niepotrzebne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.04.2015, 07:40; Aktualizacja: 13.04.2015, 08:26
drzewa w lesie

drzewa w lesieźródło: ShutterStock

Na trzy pytania związane z usuwaniem drzew lub krzewów odpowiada Ryszard Brejza prezydent miasta Inowrocławia.

Czy doregulowanie w ustawie z 16 kwietnia 2014 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.) zapisu, który określa zasady sadzenia drzew w miejsce tych, które zostały wycięte, jest potrzebne?

Artykuł 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody został uznany za nieprecyzyjny. Przepis ten wskazuje, że wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może być uzależnione od posadzenia kolejnych w nie mniejszej liczbie. Nie precyzuje jednak dokładnej liczby nowych sadzonek, ich wielkości oraz gatunku. Natomiast z raportu NIK wynika, że brak uprawnień do określenia tych kwestii przez organ wydający zezwolenie jest przyczyną tego, że oferowane przez inwestorów sadzonki były złej jakości, za słabe i zbyt młode, by się przyjąć i rzeczywiście zastąpić wycięte drzewa. W efekcie prezes NIK złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności tych przepisów. Z kolei grupa senatorów przygotowała nowelizację ustawy o ochronie przyrody, w której w przypadku nasadzeń zastępczych organ samorządowy będzie określał miejsce nasadzeń, liczbę drzew, minimalny obwód pnia lub wiek, gatunek i odmianę roślin. Tymczasem problem kiepskiej jakości sadzonek został już rozwiązany bez konieczności nowelizacji ustawy i bez interwencji TK.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane