Procedury
Powiat, który prowadzi dom dziecka i chce umieścić w nim kolejnego małoletniego mimo przekroczenia dopuszczalnej liczby miejsc w placówce, musi złożyć do wojewody wniosek w tej sprawie.
Co do zasady, zgodnie z ustawą z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 135 ze zm.) zakładane po 1 stycznia 2012 r. placówki opiekuńczo-wychowawcze mogą być przeznaczone dla nie więcej niż 14 podopiecznych. Z kolei w tych, które powstały przed tą datą, dopuszczalna liczba przebywających dzieci wynosi 30. Jednak uchwalona we wrześniu ubiegłego roku nowelizacja tej ustawy wprowadziła wyjątek od tej reguły.
Samorząd ma obecnie możliwość umieszczenia w placówce dodatkowego dziecka, jeżeli jeden z jej wychowanków przebywa w tym czasie w jednej z wymienionych w przepisach instytucji. Należą do nich m.in. dom pomocy społecznej i młodzieżowy ośrodek socjoterapii. Najpierw musi jednak wystąpić o zgodę do wojewody.
Procedurę wydawania takiego zezwolenia opracował wojewoda mazowiecki. Przewiduje ona, że organ prowadzący placówkę powinien złożyć wniosek o umieszczenie kolejnego podopiecznego (wzór jest na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego). Powinno być do niego dołączone oświadczenie dyrektora domu dziecka o przyjęciu wychowanka ponad limit. Rozpatrzenie wniosku nastąpi w formie decyzji administracyjnej. Uzyskanie zezwolenia będzie uzależnione od dalszego spełniania przez placówkę standardów określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 22 grudnia 2011 r. w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz.U. nr 292, poz. 1720).