statystyki

Etykieta ma mówić o składzie produktu spożywczego

autor: Danuta Pawłowska03.04.2015, 09:17; Aktualizacja: 03.04.2015, 09:25

Moja córka jest alergiczką, szkodzi jej wiele substancji. Jednak kiedy kupuję gotowe wyroby, na przykład zbożowe albo wędliny, nie zawsze dostrzegam na opakowaniu pełen spis składników. Czy producent ma obowiązek podawania ich kompletnej listy – pyta pani Janina.

Od połowy grudnia ubiegłego roku obowiązują także i u nas unijne przepisy, które ujednoliciły w całej Europie wymogi i procedury informowania konsumentów, co znajduje się wewnątrz opakowania produktu przeznaczonego do spożycia. Odpowiedzialność za etykietowanie spoczywa na firmie, która wprowadza produkt na rynek, choćby to były gotowe kanapki sprzedawane w kiosku. Zawsze obowiązkowo musi być podany wykaz wszystkich składników oraz substancji, które mogą powodować alergie, nawet jeśli są to ilości śladowe. Producent musi także wskazać datę minimalnej trwałości wyrobu. W dodatku przepisy wyraźnie zabraniają wprowadzania konsumentów w błąd. Nie wolno sugerować, że środek spożywczy ma jakieś szczególne właściwości, jeśli wszystkie podobne środki spożywcze mają takie cechy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane