statystyki

Nie wolno odmówić wstępu do restauracji bez powodu

autor: Małgorzata Raczkowska09.06.2015, 18:00
restauracja

Właściciel lokalu nie ma prawa dobierać gości według własnego widzimisięźródło: ShutterStock

Byłam w Otwocku, mieście pod Warszawą, miałam tam do załatwienia kilka rodzinnych spraw. Kiedy jednak przyszła pora obiadowa, postanowiłam przegryźć coś w najbliższej restauracji. Już prawie weszłam do pierwszej z brzegu, gdy nad drzwiami zobaczyłam wyraźny napis, mówiący, że lokal jest terenem prywatnym, a obsługa ma prawo wyprosić każdego bez podania przyczyny. Aż zatrzęsłam się z oburzenia. Czy właściciel knajpy ma prawo postępować w ten sposób – pyta pani Anna

Odmowa świadczenia usług umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny to wykroczenie z art. 138 Kodeksu wykroczeń – wyjaśnia Anna Kabulska z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. – Właściciel lokalu, który rości sobie „prawo do odmowy wstępu do lokalu bez podania przyczyny”, może zostać ukarany grzywną w kwocie od 20 nawet do 5000 zł. W zależności od tego, z jakich przyczyn odmawiałby wstępu potencjalnym klientom, mogliby oni również zwrócić się do sądu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych (godności) na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Znana jest sprawa odmowy wstępu do klubu nocnego osobom pochodzenia romskiego, w której Sąd Apelacyjny w Poznaniu zasądził od właściciela lokalu 10 000 zł na rzecz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Swarzędzu. Sąd uznał, że ograniczenia w dostępie do lokalu mogą być uzasadnione wyłącznie koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • olo(2016-01-29 11:05) Zgłoś naruszenie 72

  karmienie nie jest najbardziej naturalne bo dotyczy aktualnie ok 3- 4 % populacji, najbardziej naturalna jest defekacja - dotyczy 99% populacji - widziałaby pani coś niestosownego w defekacji na sali konsumpcyjnej?

  Odpowiedz
 • Kika(2015-06-10 09:16) Zgłoś naruszenie 52

  Babka zrobiła aferę z niczego. Taka notka dotyczy osób, które się źle zachowują, rodziców z wrzeszczącymi dziećmi, kloszardów, matek ostentacyjnie obnażających piersi obok innych gości etc. Z odpowiedzi wyłania się obraz, że prywatny inwestor nie ma prawa do niczego poza włożeniem mnóstwa pieniędzy w biznes.

  Odpowiedz
 • pawel(2015-06-10 09:34) Zgłoś naruszenie 46

  "matek ostentacyjnie obnażających piersi obok innych gości"
  - to już matka nie może wykonywać najbardziej naturalnej czynności jaką jest karmienie potomstwa?!

  Odpowiedz
 • Młody(2017-01-05 15:50) Zgłoś naruszenie 22

  Gratulacje! Sądy i przepisy ostatecznie dowodzą, że NIE MA Polsce prawa własności! Bo jak można mówić o prawie własności,gdy państwo mówi nam w jaki sposób możemy korzystać z naszej własności?!

  Odpowiedz
 • Mikołaj (2017-02-18 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Art. 138? Skąd oni wzięli tę informacje?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane