Sędzia powinien mieć prawo odwołania się od decyzji ministra

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.03.2015, 07:38; Aktualizacja: 27.03.2015, 09:47
PG uważa, że choć wyrok ten dotyczył sędziego wojskowego, to tezy w nim zawarte zachowują aktualność w sprawie Grzegorza Barnaka, sędziego sądu powszechnego.

PG uważa, że choć wyrok ten dotyczył sędziego wojskowego, to tezy w nim zawarte zachowują aktualność w sprawie Grzegorza Barnaka, sędziego sądu powszechnego.źródło: ShutterStock

Przepisy, które regulują zasady przenoszenia sędziów na inne miejsce służbowe, budzą wątpliwości konstytucyjne. Tak w stanowisku przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu stwierdził prokurator generalny.

Sprawa trafiła do TK na skutek skargi Grzegorza Barnaka, sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce. Od ponad pięciu lat – ze względów osobistych – stara się on bezskutecznie o przeniesienie do innego sądu. Jego zdaniem wadliwe są przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 427; dalej u.s.p.), które nie wskazują m.in. jakimi przesłankami powinien kierować się minister, odrzucając wniosek sędziego o przeniesienie, ani nie zapewniają sędziemu możliwości odwołania się od takiej decyzji ministra. Poddane pod osąd TK przepisy to art. 75 par. 1, 3 i 4 u.s.p.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane