statystyki

50 tys. zł za śmierć syna to za mało, tym bardziej gdy żałoba niszczy zdrowie ojcu

autor: Ewa Maria Radlińska26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:38

Sąd przy ustalaniu odpowiedniej rekompensaty powinien zachować właściwą relację pomiędzy krzywdą i jej rozmiarami a wysokością przyznanego zadośćuczynienia

TEZA Obniżenia o połowę sumy zadośćuczynienia przyznanego rodzicom nie uzasadnia założenie przez zmarłego syna własnej rodziny. Również upływ 9-letniego okresu od śmierci syna do momentu zgłoszenia roszczenia o zadośćuczynienie nie może uzasadniać automatycznie dokonywania korekty przyznanej sumy.

STAN FAKTYCZNY Rodzice zażądali od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń zadośćuczynienia za śmierć syna, który zginął w wyniku najechania na niego przez kierującego samochodem ciężarowym. Sąd I instancji zasądził od ubezpieczyciela na rzecz powódki M.K. kwotę 80 tys. zł, a na rzecz powoda B. K. kwotę 100 tys. zł. Ubezpieczyciel wniósł apelację, którą sąd II instancji uwzględnił w części w ten sposób, że zasądził na rzecz ojca niższą kwotę 50 tys. zł.

W ocenie sądu szkoda niemajątkowa w postaci rozstroju zdrowia i zaburzeń psychicznych powinna być kompensowana na podstawie art. 446 par. 3 kodeksu cywilnego, a wysokość kwot przyznanych powodom jest rażąco wygórowana, odrywa się bowiem od realiów ekonomicznych życia społeczeństwa i traci cechy „odpowiedniości” w rozumieniu art. 448 k.c. Wysokość przyznanych świadczeń sąd uznał za nabierającą cech zarezerwowanych dla roszczeń odszkodowawczych, zważywszy, że ocena więzi emocjonalnej ze zmarłym synem powinna także uwzględniać założenie przez niego własnej rodziny, co osłabiało związki z rodziną macierzystą. Za złagodzenie rozmiarów cierpień psychicznych powodów uznał SA fakt upływu 9 lat od śmiertelnego wypadku syna powodów do momentu zgłoszenia roszczenia o zadośćuczynienie. Sąd odwoławczy uznał kwoty po 50 tys. zł za odpowiednie. Powód B.K. zaskarżył wyrok.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Śmiechu warte(2018-01-09 20:58) Zgłoś naruszenie 13

    Mam pytanie do pracowników sądu orzekających w tej sprawie - dlaczego aż 50 000 zl? Wystarczająca była by 5 000 zł -gdyby to dotyczyło ich potomnego . Jacy osądzający -takie kwoty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane