statystyki

Warszawscy adwokaci odzyskują podmiotowość

autor: Łukasz Supera24.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 24.03.2015, 08:57

W zeszłym tygodniu miało miejsce bardzo ciekawe zjawisko. Nie chodzi mi jednak o zaćmienie, przynajmniej nie słońca. Mam na myśli wydarzenie w skali co prawda mikro, ale również intrygujące. 21 marca 2015 r. odbyło się zwyczajne – już tylko z nazwy – zgromadzenie adwokackiej izby warszawskiej.

Na zgromadzeniu dowiedzieliśmy się, że sześciu członków, czyli znakomita większość odpowiedzialnej za kontrolę finansów komisji rewizyjnej izby, złożyło dymisję. Przewodnicząca zgromadzenia na początku uprzejmie odmówiła podania motywów tych dymisji, z sobie znanych powodów. Zmieniła diametralnie zdanie, kiedy w głosowaniu zażądała tej informacji olbrzymia większość przybyłych.

W rezultacie okazało się, że wspomnianych sześć osób chyba nie do końca, mówiąc oględnie, identyfikuje się z przedłożonym Kolegom i Koleżankom sprawozdaniem komisji rewizyjnej. Trudno się dziwić. Sprawozdanie w dużym stopniu zawiera miażdżącą krytykę uchwały budżetowej, w której w zeszłym roku zgromadzenie ośmieliło się (nie wiedzieć czemu) obniżyć składkę adwokacką, zamiast uprzejmie zatwierdzić projekt rady. Zawarta w tym samym sprawozdaniu ocena wykonania budżetu przez władze izby jest znacznie mniej surowa.

Cała sprawa zakończyła się w jedyny możliwy obecnie sposób. Nie uchwalono nic, adwokaci rozeszli się do domów, a w rezultacie wydarzenie odbyło się pro bono właściciela sali konferencyjnej o wdzięcznej nazwie Perła. Nie zamierzam tu jednak bezradnie wykrzykiwać „o tempora! o mores!”. Wręcz przeciwnie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane