statystyki

Równość broni w procesie karnym będzie pozorna

autor: Ewa Ivanova19.03.2015, 07:21; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:31
W razie sprzeczności opinii prywatnej z opinią biegłego sporządzoną na wniosek prokuratora nie będzie można wyjaśnić sprzeczności, np. powołując kolejnego eksperta

W razie sprzeczności opinii prywatnej z opinią biegłego sporządzoną na wniosek prokuratora nie będzie można wyjaśnić sprzeczności, np. powołując kolejnego ekspertaźródło: ShutterStock

Adwokaci liczą, że lipcowa reforma procesu karnego sprawi, iż zapewniona zostanie równość broni oskarżenia i obrony. W nowym procesie pojawi się możliwość powoływania prywatnych biegłych. Prof. Jan Widacki, adwokat i kryminolog, studzi jednak ten entuzjazm. Podczas konferencji „Miejsce zdarzenia”, organizowanej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, wskazywał, że proces karny tak naprawdę rozstrzyga się na etapie postępowania przygotowawczego.

– Gdybyśmy zbadali pomyłki sądowe, które zostały udowodnione i zrekompensowane przez wypłatę stosownego odszkodowania, to okaże się, że ich przyczyną były błędy na etapie postępowania przygotowawczego. Niestety, nowy model postępowania karnego zmienia postępowanie sądowe, natomiast niewiele w etapie przygotowawczym – wskazywał.

Jego zdaniem wbrew pozorom obrona nie będzie miała tak szerokich możliwości dowodowych, na jakie liczy.

– Problem polega na tym, że istnieje tylko prywatna opinia, a nie prywatny biegły. A to zasadnicza różnica – wskazywał Widacki.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • jorry123(2015-03-20 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego o nowym modelu postępowania karnego wypowiadają się ci, którzy nie dość że o nowym, to jeszcze o starym i patoligicznym modelu nie mają bladego pojęcia???

  Odpowiedz
 • wjw(2015-03-19 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  Podobna rewolucja miała być w postępowaniu cywilnym i co ? Tylko niektórzy sędziowie ją zastosowali...
  Spodziewam się, że w postępowaniu karnym nie będzie inaczej i nadal gnioty będą kierowane do sądów zamiast porządnie skonstruowanych aktów oskarżenia. Szczególnie dotyczy to wniosków czy aktów oskarżenia sporządzanych przez Policję i taśmowo przyklepywanych przez prokuraturę.

  Odpowiedz
 • bre(2015-03-19 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  jest pogląd, że sąd taką opinię będzie traktował na równi z opinią z pp i wtedy 201 kpk się kłania - będzie taniej ?hmmm
  niewątpliwe nowe kpk przyspieszy postępowanie I instancyjne ale znacznie zwolni II instancyjne. Szkopuł w tym, że długie procesy w 99 % to wynik uchylania wyroków a tego już nie będzie i to jest świetne sędziów I instancji. Dla odwoławczych to katastrofa no ale cóż wszystko kiedyś się kończy. PP pozostało niezmienione i tu jest problem. Za dużo uprawnień dodatkowo dano słabej policji.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-19 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  Broń ma być skuteczna , a nie równa .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane