statystyki

Prokuratorzy obawiają się dyscyplinarek za uniewinnienia

autor: Ewa Ivanova12.03.2015, 07:41; Aktualizacja: 12.03.2015, 10:24
Nic nie działa bardziej na wyobraźnię prokuratorów jak sugestia o dyscyplinarkach.

Nic nie działa bardziej na wyobraźnię prokuratorów jak sugestia o dyscyplinarkach.źródło: ShutterStock

Nowela kodeksu postępowania karnego spowoduje znaczący wzrost wyroków oczyszczających z zarzutów. To niekorzystnie wpłynie na statystyki

Czy wszystko zostanie złożone na karby nowej filozofii procesu? Czy też odwrotnie: wzrost wskaźnika uniewinnień będzie odbierany jako klęska prokuratury i stanie się powodem do szukania winy po stronie prokuratorów i wyciągania konsekwencji służbowych i dyscyplinarnych?


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Witold(2015-03-12 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    I słusznie, oskarżenie niewinnego człówieka nie może pozostawać bezkarne.

    Odpowiedz
  • u(2015-03-13 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    nawet poza stała niezłą kasą i pewnymi przywilejami związki zawodowe są w tej firmie i podają, że chyba bronią, to może być pewien „luksus”, w innych zawodach min prokuratorom raczej niestety obojętne co się dzieje, nie słychać postulatów choćby o przyznanie różnych świadczeń w ramach solidarności skłócanego i ubożejącego społeczeństwa, chyba że są zastraszani, a nie powinni, bez sugestii, ale jak „kraść” to dużą kasę, najlepiej milion na „skromny”rozwój firmy i jako takie życie, jednak „koryto” choć wbrew pozorom, niektórym przekazom coraz węższe, to nadal bardzo liczne i zamknięte.

    Odpowiedz
  • Grubelek(2015-03-12 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie do Sądu zaczną trafiać sprawy mocne dowodowo a nie byle jak zrobione i niech się sędzia martwi, bo przecież jest zasada prawdy materialnej. Pozdrawiam Grubelek

    Odpowiedz
  • 0(2015-03-13 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Biedni ci nasu prokuratorzy, oj biedni. I marnie opłacani, i ponoszą odpowiedzialność za błędny, i muszą pracować. A statystyki spadną. Do jasnej cholery - jakie statystyki - to są ludzie, ich zycie i ich krzywda. Do prokuraturu nikt nie idzie z radości tylko z problemem. A prokuratorzy mają to w d ... Ich interesuje kasa i statystyki. Za cały komentarz do artykułu winna wystarczyć odpowiedź na pytanie: Ilu prokuratorów zwolnono (bez prawa do emerytury czli jak to oni mówią w stan spoczynku) dyscyplinarnie z powodu bezpodstawnych oskarżeń??? Odpowiem : ZERO. ZERO- tyle my obywatele jesteśmy dla nich warci. Więc w nakbliższych wybarach do sejmu wybierajcie na posłów byłych i obecnych prokuratorów - oni napewno wam pomogą ... godnie zde... .

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2015-03-12 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    "Tylko 1,5 % oskarżonych w 2013 roku zostało uniewinnionych"
    NIC DZIWNEGO, SKORO SĘDZIOWIE NA ROZPRAWIE ROBIĄ WSZYSTKO, ABY UDOWODNIĆ, ŻE PROKURATOR MIAŁ RACJĘ
    PROKURATOR NAWET NIE PRZYJDZIE SAM NA ROZPRAWĘ TYLKO WYSYŁA W SWOIM ZASTĘPSTWIE ZA KAŻDYM RAZEM INNEGO PRZEDSTAWICIELA PROKURATURY, NA DODATEK INNEJ NIŻ WYDAŁA AKT OSKARŻENIA.
    To jest dowód na to, że ŻYJEMY W PAŃSTWIE PRAWA :)

    Odpowiedz
  • z innej strony problemu(2015-03-12 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    prokuratorzy będą umarzać wszystko co się da, aby nie narażać się na konsekwencje dyscyplinarne. To spowoduje fale bezkarnych oszustw, a oszuści będą drwili ze swoich ofiar.

    Odpowiedz
  • wjw(2015-03-12 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    To niech wreszcie przestaną klepać lipne akty oskarżenia, szczególnie od Policji...

    Odpowiedz
  • EWA(2015-03-12 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    prokuratorzy nic nie robia co jest zgodne z prawem! nakazy ustawowe pomijaja zupelnie wszystkie ,i przez swoje umarzanie w stosunku do przestepcow spraw w ktorych powinni ustawowo oskarzyc i skazac - np. za wlamanie z pobiciem - lub kradziez mienia panstwowego za ktore karza nam obywatelom napadnietym i pokrzywdzonym samym sie skarzyc do sadu prawatnie !!! - w wiekszosci przypadkow pozwalaja ujsc takim zwyrodnialcom bezkarnie ze wszystkiego co zrobia!
    To nasila przestepczosc, bo wiadomo jak nie ma kary to jest degrengolada w spoleczenstwie - to jak ze zwierzetami jak nie wychowasz to bedzie robil co mu sie zachce!!!

    nie ma kary sa tylko doprawiane przewinienia, o ktore wnioskuja kolesie!
    syfilizacja jak to mowi, pewien madry uczony!.

    Odpowiedz
  • michu(2015-03-12 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    Wchodząca w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego daje podejrzanemu i jego obrońcy możliwości znacznie efektywniejszego działania, może i z pożytkiem dla nich ale nie koniecznie dla wymiaru sprawiedliwości i szeroko pojętego interesu społecznego. Jeśli ktoś "jest w temacie" to wie, że będzie można w ramach obrony np. docierać do świadków co w praktyce sprowadzi się do tego, że ten kogo będzie na to stać z łatwością "przekona" takiego świadka czy nawet pokrzywdzonego do zmiany zdania. Nie jestem prokuratorem i niespecjalnie interesują mnie ich statystyki ale jeśli chcecie sprawiedliwości w wersji "tylko dla bogatych" to właśnie taką ustawodawca nam teraz funduje...

    Odpowiedz
  • ANTEK(2015-03-12 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Co tak wszyscy martwią się bezsilnością prokuratorów ? Czy cała machina operacyjna CBS, ABW, policji, całe tabuny dochodzeniowców, często podobnie jak adwokatów po studiach prawniczych, całe laboratoria biegłych sądowych policji, ABW nie dadzą sobie rady z adwokatem i ewentualnie "zatrudnianym" przez nich detektywem ? Jeżeli tak, to należy NATYCHMIAST rozwiązać te państwowe instytucje dysponujące naprawdę dużym budżetem bo utrzymywanie ich w przypadku nie dawania sobie rady z adwokatami, nawet najlepszymi, i ich pomocnikami nie będzie miało sensu. Może się mylę ?

    Odpowiedz
  • Psg(2015-03-12 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego co PO robi z prokuratury i kpk cieszyć się mogą tylko przestępcy. Niech płaczą pokrzywdzeni.

    Odpowiedz
  • jorry123(2015-03-12 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    a jak niewinni ludzie, oskarżeni przez proków, po kilka lat muszą dowodzić swojej niewinności, to jest dobrze??? Puknijcie się w czółko ignoranci, aby nie powiedzieć ... debile.

    Odpowiedz