statystyki

Mniejsze kary za stare drzewa nieuzasadnione

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 10.03.2015, 08:21
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Dobrym rozwiązaniem zdaniem rozmówczyni jest wprowadzenie zakazu wszczynania postępowań w sprawie kary pieniężnej po 5 latach od końca roku, w którym usunięto drzewoźródło: ShutterStock

Na trzy pytania dotyczące karania za wycinanie drzew odpowiada Anna Sidoruk, wiceprezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej.

Parlament pracuje nad nowymi zasadami wyliczania stawek za wycięcie drzewa. Którą z zaproponowanych w Sejmie poprawek ocenia pani pozytywnie?

Według mnie najistotniejsza jest zmiana dotycząca stawek opłat. W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, która zawiera również zmiany w przepisach o ochronie przyrody, stawki w zasadzie nie odbiegały od obecnie obowiązujących. Poprawki posłów istotnie je zmniejszają. To dobre posunięcie, bo kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia staną się realniejsze i przez to będzie je łatwiej wyegzekwować. Natomiast niepokoi mnie zmniejszenie opłaty za wycięcie najstarszych drzew.

Dlaczego?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Teo(2015-03-11 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie te kary za wysokie, bo i tak nie da się ich wyegzekwować. Najczęściej kar nie ma, a samorzadu odsterpuja nawet za naliczanie opłat z wycinkę.Piszą, że drzewa zagrażają zyciu imieniu i mają z głowy. A nam sie robi pustynia.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-10 09:59) Zgłoś naruszenie 00

  Funkcjonowanie rządowych baranów i sejmowych jełopów - jest nieuzasadnione , oględnie mówiąc .
  A przywoływanie opinii gnid z tzw. samorządowego kolegium odwoławczego , jako rzekomych autorytetów - a de facto ubeckich , oraz mafijnych pasożytów , sabotażystów i dywersantów - to zwyczajna , czerwona propaganda .

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-11 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli "wam" się robi "pustynia" , to sobie możecie sobie nasadzić drzew - do oporu .
  Póki co , bolszewicka swołocz nie wpadła na to , by wprowadzić "zezwolenia" na posadzenie krzaka .
  I zagonu kalarepy .

  Odpowiedz
 • Wiktor(2015-03-11 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  Jedno dorosłe drzewo wydziela /przez liście/ tlen wystarczający dla 2 osób na rok. Jak to się ma do panującej od kilku lat metody pielęgnacji drzew polegającej na obcinaniu wszystkich gałęzi i pozostawianie gołych pni. Czyżby producenci brykietów znaleźli dojście do darmowego surowca i bez opamiętania pustoszą zieleń w miastach? Dlaczego w innych krajach zamiast wycinać drzewo pieczołowicie przesadza się je w inne miejsce a u nas "na brykieciki". Chory kraj.

  Odpowiedz
 • Do Wiktora - andi(2015-03-11 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  Te gałęzie co taki ich nie chcesz obcinać, to powinny ci wejść w anus, wtedy byś może zaczął myśleć i rozumieć cokolwiek z otaczającej cię rzeczywistości

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane