statystyki

Mniejsze kary za stare drzewa nieuzasadnione

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 10.03.2015, 08:21
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Dobrym rozwiązaniem zdaniem rozmówczyni jest wprowadzenie zakazu wszczynania postępowań w sprawie kary pieniężnej po 5 latach od końca roku, w którym usunięto drzewoźródło: ShutterStock

Na trzy pytania dotyczące karania za wycinanie drzew odpowiada Anna Sidoruk, wiceprezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej.

Parlament pracuje nad nowymi zasadami wyliczania stawek za wycięcie drzewa. Którą z zaproponowanych w Sejmie poprawek ocenia pani pozytywnie?

Według mnie najistotniejsza jest zmiana dotycząca stawek opłat. W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, która zawiera również zmiany w przepisach o ochronie przyrody, stawki w zasadzie nie odbiegały od obecnie obowiązujących. Poprawki posłów istotnie je zmniejszają. To dobre posunięcie, bo kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia staną się realniejsze i przez to będzie je łatwiej wyegzekwować. Natomiast niepokoi mnie zmniejszenie opłaty za wycięcie najstarszych drzew.

Dlaczego?


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Teo(2015-03-11 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie te kary za wysokie, bo i tak nie da się ich wyegzekwować. Najczęściej kar nie ma, a samorzadu odsterpuja nawet za naliczanie opłat z wycinkę.Piszą, że drzewa zagrażają zyciu imieniu i mają z głowy. A nam sie robi pustynia.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-10 09:59) Zgłoś naruszenie 00

  Funkcjonowanie rządowych baranów i sejmowych jełopów - jest nieuzasadnione , oględnie mówiąc .
  A przywoływanie opinii gnid z tzw. samorządowego kolegium odwoławczego , jako rzekomych autorytetów - a de facto ubeckich , oraz mafijnych pasożytów , sabotażystów i dywersantów - to zwyczajna , czerwona propaganda .

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-11 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli "wam" się robi "pustynia" , to sobie możecie sobie nasadzić drzew - do oporu .
  Póki co , bolszewicka swołocz nie wpadła na to , by wprowadzić "zezwolenia" na posadzenie krzaka .
  I zagonu kalarepy .

  Odpowiedz
 • Wiktor(2015-03-11 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  Jedno dorosłe drzewo wydziela /przez liście/ tlen wystarczający dla 2 osób na rok. Jak to się ma do panującej od kilku lat metody pielęgnacji drzew polegającej na obcinaniu wszystkich gałęzi i pozostawianie gołych pni. Czyżby producenci brykietów znaleźli dojście do darmowego surowca i bez opamiętania pustoszą zieleń w miastach? Dlaczego w innych krajach zamiast wycinać drzewo pieczołowicie przesadza się je w inne miejsce a u nas "na brykieciki". Chory kraj.

  Odpowiedz
 • Do Wiktora - andi(2015-03-11 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  Te gałęzie co taki ich nie chcesz obcinać, to powinny ci wejść w anus, wtedy byś może zaczął myśleć i rozumieć cokolwiek z otaczającej cię rzeczywistości

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane