statystyki

Czy firma musi zwracać zadatek na wesele?

autor: Leszek Jaworski10.03.2015, 08:37; Aktualizacja: 10.03.2015, 09:38
Odstępując od umowy, zamawiający musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Odstępując od umowy, zamawiający musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Prowadzę firmę, która organizuje przyjęcia weselne. Na podstawie umowy od jednego z klientów odebrałam zadatek w kwocie 5000 zł. Klient ten wielokrotnie przesuwał termin uroczystości, aż w końcu odstąpił od umowy. Żąda zwrotu wpłaconej kwoty. Czy klient mógł odstąpić od umowy i czy w związku z tym powinnam oddać mu pieniądze?

Klient mógł odstąpić od umowy, ale czytelniczka może zachować wpłaconą jej kwotę, chyba że nie poniosła żadnych wydatków związanych z organizacją przyjęcia. Kontrakt łączący strony był umową o dzieło. Jej przedmiotem było zorganizowanie w określonym dniu konkretnej imprezy, tj. przyjęcia weselnego. Zatem jest to umowa rezultatu (umowa o dzieło), a nie starannego działania (zlecenie). W związku z tym klient mógł odstąpić od umowy. Takie uprawnienie wynika z art. 644 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dopóki dzieło nie zostało wykonane, zamawiający może odstąpić od umowy w każdej chwili, ale płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Nieuiszczenie tego wynagrodzenia wraz ze złożeniem oświadczenia o odstąpieniu powoduje, że przyjmujący zamówienie może go dochodzić od zamawiającego na drodze sądowej (por. wyrok Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2003 r., sygn. akt IV CK 294/02 Legalis nr 222986). Należy jednak zauważyć, że w orzecznictwie podkreśla się, że skuteczne odstąpienie od umowy o dzieło nie jest uwarunkowane faktyczną zapłatą wynagrodzenia (por. wyrok SN z 22 maja 2003 r., sygn. akt II CK 367/02, Legalis nr 64392 i wyrok SN z 19 grudnia 2002 r., sygn. akt II CKN 1334/00, Legalis nr 56898).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane