statystyki

Czy firma musi zwracać zadatek na wesele?

autor: Leszek Jaworski10.03.2015, 08:37; Aktualizacja: 10.03.2015, 09:38
Odstępując od umowy, zamawiający musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Odstępując od umowy, zamawiający musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Prowadzę firmę, która organizuje przyjęcia weselne. Na podstawie umowy od jednego z klientów odebrałam zadatek w kwocie 5000 zł. Klient ten wielokrotnie przesuwał termin uroczystości, aż w końcu odstąpił od umowy. Żąda zwrotu wpłaconej kwoty. Czy klient mógł odstąpić od umowy i czy w związku z tym powinnam oddać mu pieniądze?

Klient mógł odstąpić od umowy, ale czytelniczka może zachować wpłaconą jej kwotę, chyba że nie poniosła żadnych wydatków związanych z organizacją przyjęcia. Kontrakt łączący strony był umową o dzieło. Jej przedmiotem było zorganizowanie w określonym dniu konkretnej imprezy, tj. przyjęcia weselnego. Zatem jest to umowa rezultatu (umowa o dzieło), a nie starannego działania (zlecenie). W związku z tym klient mógł odstąpić od umowy. Takie uprawnienie wynika z art. 644 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dopóki dzieło nie zostało wykonane, zamawiający może odstąpić od umowy w każdej chwili, ale płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Nieuiszczenie tego wynagrodzenia wraz ze złożeniem oświadczenia o odstąpieniu powoduje, że przyjmujący zamówienie może go dochodzić od zamawiającego na drodze sądowej (por. wyrok Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2003 r., sygn. akt IV CK 294/02 Legalis nr 222986). Należy jednak zauważyć, że w orzecznictwie podkreśla się, że skuteczne odstąpienie od umowy o dzieło nie jest uwarunkowane faktyczną zapłatą wynagrodzenia (por. wyrok SN z 22 maja 2003 r., sygn. akt II CK 367/02, Legalis nr 64392 i wyrok SN z 19 grudnia 2002 r., sygn. akt II CKN 1334/00, Legalis nr 56898).


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane