statystyki

Radca prawny nie powinien występować w roli adwokata

autor: Anna Krzyżanowska04.03.2015, 18:00; Aktualizacja: 04.03.2015, 21:06
prawnik; adwokat

Naczelna Rada Adwokacka powinna wystąpić o zbadanie nowych przepisów przez trybunał.źródło: ShutterStock

Przepisy łamiące monopol obron karnych godzą w konstytucję i dają podstawę do złożenia wniosku do TK.

Takiej tezy broni dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. W opinii sporządzonej na prośbę Naczelnej Rady Adwokackiej dowodzi, że mające zacząć obowiązywać już 1 lipca zmiany w kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie o radcach prawnych (Dz.U. z 2002 r. nr 123, poz. 1059 ze zm. – dalej u.r.p.) są niezgodne z trzema przepisami naszej ustawy zasadniczej.

Mowa tu o nowym brzmieniu art. 6 ust. 1 i art. 8 ust. 6 u.r.p., które stanowią, że radca prawny może występować przed sądami w charakterze obrońcy, a pomoc prawna polegająca na występowaniu przez radcę w charakterze obrońcy może być świadczona, pod warunkiem, że nie pozostaje on w stosunku pracy. Wątpliwości budzi też art. 82 kodeksu postępowania karnego mówiący o tym, że obrońcą może być osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych.

Dr Piotrowski wskazuje, że mimo iż powyższe przepisy dotyczą radców, w istocie dotykają żywotnych interesów adwokatury, ponieważ:


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • jorry123(2015-03-05 07:07) Zgłoś naruszenie 00

  ale bzdury... jak widać lobby adwokackie, boi się, że przyjdzie się dzielić ogronmym słodkim tortem z innymi i to jet prawdziwy powód "niekonstytucyjności"

  Odpowiedz
 • g(2015-03-05 14:10) Zgłoś naruszenie 00

  niektórzy adwokaci "przesadzają" w tej min kwestii

  Odpowiedz
 • r(2015-03-05 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  każdy może bronić każdej tezy, chodzi głównie jak piszą o „mamonę” i „stołki”, co p. dr hab. Ryszard Piotrowski może w pełni urzeczywistnia nie od dziś; dajcie spokój tym coraz szybciej i licznie ubożejącym radcom i adwokatom chyba też, podobnie jak licznemu społeczeństwu tego kraju !; podobno dążenie do władzy itp. nie występuje u Indian Pueblo z Arizony i Nowego Meksyku i ludzi wierzących, w tym katolików, tak w dogmatach wiary ?

  Odpowiedz
 • wjw(2015-03-05 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  NRA to zamiast zajmować się pierdołami niech wreszcie skutecznie zajmie się stawkami za sprawy z urzędu...

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-03-06 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Radcowie wcale się do tych obron karnych nie będą palić. Natomiast adwokaci niestety występują w sprawach podatkowych o grube pieniądze, myśląc że są na gruncie procedury karnej (zupełnie inna), a o VAT to już zielonego pojęcia nie mają.

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-03-05 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  A adwokaci nie powinni mieć prawa występowania przed sądem administracyjnym w sprawach podatkowych. Nierzadko im się wydaje, że nie ma Ordynacji, tylko KPA oraz nie rozróżniają podatku należnego od naliczonego. Potrafią tylko w kółko swoje: "obłaza pława płocesowego"

  Odpowiedz
 • wr(2015-03-04 21:21) Zgłoś naruszenie 00

  a adwokaci nie powinni się zajmować sporami gospodarczymi

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-03-06 11:48) Zgłoś naruszenie 00

  A prefesur - konstytucjonalista to taki pół-politolog.

  Odpowiedz
 • Mateusz(2015-03-04 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  Opinia została sporządzona nie "na prośbę" lecz na zlecenie. To istotna różnica. Jak mi ktoś dobrze zapłaci, to też napiszę taką opinię i nawet spróbuje ją logicznie uzasadnić ;) Spróbować mogę, choć szanse marne niestety. Ale jeśli kasa się będzie zgadzać... :)

  Odpowiedz
 • Zola(2015-03-05 00:45) Zgłoś naruszenie 00

  Nie jestem prawnikiem ale uważam że radca prawny powinien występować również w roli adwokata . To tak jak za komuny fryzjer damski mógł strzyć tylko damskie głowy a męski tylko męskie . Idąc tym tropem powinien być krawiec tylko dla kobiet i tylko dla mężczyzn . Murarz powinien mieć pozwolenie tylko na murowanie i rządek innej roboty bo odbiera ją komuś innemu . Idąc dalej producent roślin ozdobnych powinien mieć zakaz zakładania ogrodów a piekarz samodzielnego sprzedawania w swoim sklepie swojego chleba . Te wszystkie ograniczenia powodują zabezpieczenie dobrze. Płatnej pracy niewielkiej grupie ladwokatów . A dla klienta oznaczają przymus korzystania z drogich i bylejakości usług . Bo tkie są usługi jak brak KONKURENCJI.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane