statystyki

Konsekwencje uchybień radcy prawnego spadają na klienta

04.03.2015, 06:06; Aktualizacja: 04.03.2015, 06:54

Strona postępowania nie może żądać przywrócenia terminu, powołując się na błąd profesjonalnego pełnomocnika – uznał Sąd Okręgowy w Gliwicach.

R.C. była zatrudniona w przedszkolu jako intendentka. Pewnego dnia otrzymała od pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. W magazynie, którym się opiekowała, stwierdzono bowiem nadwyżkę produktów spożywczych na kwotę blisko 600 zł. Pracodawca wskazał również, że powódka dopuściła się kradzieży artykułów żywnościowych, a zastosowane wcześniej środki dyscyplinujące nie przyniosły zamierzonego efektu.

Kobieta nie zgodziła się z takimi zarzutami. A ponieważ musiała opiekować się wtedy chorym mężem, sprawę powierzyła radcy prawnemu. Ten w jej imieniu złożył do sądu pozew o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. Jednak dzień za późno. W piśmie tym próżno było szukać także wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Powódka złożyła go dopiero parę miesięcy później. Nie uprawdopodobniła w nim jednak okoliczności uzasadniających przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

W odpowiedzi pozwany wniósł o jego oddalenie. Wskazał, że powódka spóźniła się z wniesieniem odwołania do sądu. Po czasie złożyła również wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania, o którym mowa w art. 265 par. 2 k.p.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane