statystyki

Dane osobowe: HFPC apeluje o kontrolę konstytucyjności nowych uprawnień ministra

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.03.2015, 07:08; Aktualizacja: 02.03.2015, 09:59
dane osobowe-personalne

Fundacja wytyka również, że zmiana pojawiła się dopiero na etapie prac w sejmowej komisji, przez co nie była konsultowana z generalnym inspektorem ochrony danych osobowych.źródło: ShutterStock

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) zaapelowała do prezydenta o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ostatniej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.). Organizacji nie podoba się, że minister sprawiedliwości będzie mógł zbierać, wykorzystywać oraz przetwarzać dane (również wrażliwe) uczestników postępowań sądowych zawarte w elektronicznych aktach sądowych (art. 175a par. 3 dodany omawianą nowelą u.s.p.). O kontrowersyjnym zapisie DGP informował jako pierwszy jeszcze w styczniu („Resort pozna tajemnice” – DGP 15/2015).

„W ocenie Fundacji takie uprawnienie rodzi wątpliwości co do zgodności z konstytucyjnie gwarantowanymi prawami: do prywatności (art. 47 Konstytucji RP) oraz autonomii informacyjnej jednostki (art. 51 ust. 1, 2 i 5 Konstytucji RP)” – czytamy w datowanym na 27 lutego br. piśmie przesłanym głowie państwa. Zdaniem HFPC cel, jaki chce uzyskać ustawodawca, nie usprawiedliwia tak głębokiej ingerencji w prawa konstytucyjne jednostki. Celem tym ma być sprawowanie zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością sądów powszechnych oraz żądanie akt sądowych w związku z podjęciem postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WWO(2015-03-02 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Po co komuś w ministerstwie zeznania ze sprawy o opiekę czy ubezwłasnowolnienie. Dostęp bez żadnej kontroli i za chwilę będziemy czytać pudelkach i plotkach o problemach aktorki lub dziennikarki. To inwigilacja lepsza niż za najciemniejszych czasów minionych, do szantażu, wymuszeń, niszczenia politycznych przeciwników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane