statystyki

Obywatel obcego kraju może pracować w polskim urzędzie

autor: Artur Radwan27.02.2015, 09:42; Aktualizacja: 27.02.2015, 09:48
Urzędnik

Cudzoziemiec nie zostanie zatrudniony na stanowisku związanym z bezpośrednim lub pośrednim udziałem w wykonywaniu władzy publicznejźródło: ShutterStock

Jestem obywatelem Ukrainy. Znam bardzo dobrze język polski i ze względu na sytuację w moim kraju postanowiłem się przenieść do Polski, w której mieszka moja dalsza rodzina. Na Ukrainie pracowałem w urzędzie państwowym od ponad 20 lat. Czy w Polsce urzędy rekrutują pracowników spośród cudzoziemców – pyta czytelnik

Tak. W samorządzie terytorialnym i administracji rządowej na niektórych stanowiskach mogą być zatrudniani cudzoziemcy. O ich naborze decydują odpowiednio wójt lub dyrektor generalny. O pracę w urzędzie może się ubiegać nawet osoba, która nie ma obywatelstwa polskiego. Może to być obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, a także – zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – obywatele Ukrainy lub Rosji. Na zatrudnienie w administracji państwowej mają też szansę obywatele państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej (Islandia, Norwegia, Liechtenstein) i członkowie ich rodzin. Taką możliwość mają też obywatele Konfederacji Szwajcarskiej i członkowie ich rodzin. O pracę w urzędach mogą również starać się uchodźcy, a także osoby, które uzyskały w Polsce status rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Do tej grupy można też zaliczyć obywateli Turcji.

Ale uwaga! Cudzoziemiec nie zostanie zatrudniony na stanowisku związanym z bezpośrednim lub pośrednim udziałem w wykonywaniu władzy publicznej. W efekcie oznacza to, że nie może zajmować większości stanowisk urzędniczych. Oferta sprowadza się więc najczęściej do stanowisk pomocniczych. O tym, czy w konkursie na określone stanowisko może startować cudzoziemiec, decyduje kierownik jednostki samorządowej, np. wójt. Z kolei w służbie cywilnej taką decyzję podejmuje dyrektor generalny urzędu za zgodą szefa służby cywilnej. W ogłoszonym konkursie musi być informacja, że o stanowisko mogą się ubiegać nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy. Obcokrajowiec przystępując do konkursu, musi udowodnić, że zna język polski. Dokumentem potwierdzającym to zarówno w służbie cywilnej, jak i w samorządach, powinien być certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie średnim, ogólnym lub zaawansowanym. Jest on wydawany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego. Potwierdzeniem może też być ukończenie studiów wyższych w języku polskim, zdanie polskiej matury lub posiadanie świadectwa do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wydawanego przez ministra sprawiedliwości.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • x(2015-02-27 15:16) Zgłoś naruszenie 10

  Za czasów PRL Polskę i polskie interesy mógł reprezentować tylko obywatel Polski.

  Odpowiedz
 • Doradcami Komorowskiego sa obcy agenci WSI TAAAAK(2015-02-27 11:09) Zgłoś naruszenie 10

  Przy rzadzie antynarodowych lewacko-liberalnych przestepcow w Polsce moga urzedowac wszyscy obcy przestepcy,przykladem jest rzad i Palac POd zyrandolem,gdzie na stale urzeduja agenci WSI.
  Wystarczy przeanalizowac nazwiska np. doradcow Bronislawa Komorowskiego,otoczony agentura WSI.To samo jest w rzadzie PO,PSL,SLD(PZPR),Palikociarni-sami przestepcy !

  Odpowiedz
 • vis(2015-02-27 15:17) Zgłoś naruszenie 10

  A pracownik ukraiński to zna polskie prawo, polskie przepisy? Język ukraiński jest potrzebny w urzędzie (interesy z Ukrainą leżą) , czy dobra znajomość polskiego?

  Odpowiedz
 • EWA(2015-02-27 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  A takich mielismy bohaterow!!! takich patriotow! tylu Polakow poleglo w imie dzisiejszej dyktatury?

  Tylko POLSKOSCI mi zal ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane