statystyki

Obywatel obcego kraju może pracować w polskim urzędzie

autor: Artur Radwan27.02.2015, 09:42; Aktualizacja: 27.02.2015, 09:48
Urzędnik

Cudzoziemiec nie zostanie zatrudniony na stanowisku związanym z bezpośrednim lub pośrednim udziałem w wykonywaniu władzy publicznejźródło: ShutterStock

Jestem obywatelem Ukrainy. Znam bardzo dobrze język polski i ze względu na sytuację w moim kraju postanowiłem się przenieść do Polski, w której mieszka moja dalsza rodzina. Na Ukrainie pracowałem w urzędzie państwowym od ponad 20 lat. Czy w Polsce urzędy rekrutują pracowników spośród cudzoziemców – pyta czytelnik

Tak. W samorządzie terytorialnym i administracji rządowej na niektórych stanowiskach mogą być zatrudniani cudzoziemcy. O ich naborze decydują odpowiednio wójt lub dyrektor generalny. O pracę w urzędzie może się ubiegać nawet osoba, która nie ma obywatelstwa polskiego. Może to być obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, a także – zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – obywatele Ukrainy lub Rosji. Na zatrudnienie w administracji państwowej mają też szansę obywatele państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej (Islandia, Norwegia, Liechtenstein) i członkowie ich rodzin. Taką możliwość mają też obywatele Konfederacji Szwajcarskiej i członkowie ich rodzin. O pracę w urzędach mogą również starać się uchodźcy, a także osoby, które uzyskały w Polsce status rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Do tej grupy można też zaliczyć obywateli Turcji.

Ale uwaga! Cudzoziemiec nie zostanie zatrudniony na stanowisku związanym z bezpośrednim lub pośrednim udziałem w wykonywaniu władzy publicznej. W efekcie oznacza to, że nie może zajmować większości stanowisk urzędniczych. Oferta sprowadza się więc najczęściej do stanowisk pomocniczych. O tym, czy w konkursie na określone stanowisko może startować cudzoziemiec, decyduje kierownik jednostki samorządowej, np. wójt. Z kolei w służbie cywilnej taką decyzję podejmuje dyrektor generalny urzędu za zgodą szefa służby cywilnej. W ogłoszonym konkursie musi być informacja, że o stanowisko mogą się ubiegać nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy. Obcokrajowiec przystępując do konkursu, musi udowodnić, że zna język polski. Dokumentem potwierdzającym to zarówno w służbie cywilnej, jak i w samorządach, powinien być certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie średnim, ogólnym lub zaawansowanym. Jest on wydawany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego. Potwierdzeniem może też być ukończenie studiów wyższych w języku polskim, zdanie polskiej matury lub posiadanie świadectwa do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wydawanego przez ministra sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • x(2015-02-27 15:16) Zgłoś naruszenie 10

  Za czasów PRL Polskę i polskie interesy mógł reprezentować tylko obywatel Polski.

  Odpowiedz
 • Doradcami Komorowskiego sa obcy agenci WSI TAAAAK(2015-02-27 11:09) Zgłoś naruszenie 10

  Przy rzadzie antynarodowych lewacko-liberalnych przestepcow w Polsce moga urzedowac wszyscy obcy przestepcy,przykladem jest rzad i Palac POd zyrandolem,gdzie na stale urzeduja agenci WSI.
  Wystarczy przeanalizowac nazwiska np. doradcow Bronislawa Komorowskiego,otoczony agentura WSI.To samo jest w rzadzie PO,PSL,SLD(PZPR),Palikociarni-sami przestepcy !

  Odpowiedz
 • vis(2015-02-27 15:17) Zgłoś naruszenie 10

  A pracownik ukraiński to zna polskie prawo, polskie przepisy? Język ukraiński jest potrzebny w urzędzie (interesy z Ukrainą leżą) , czy dobra znajomość polskiego?

  Odpowiedz
 • EWA(2015-02-27 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  A takich mielismy bohaterow!!! takich patriotow! tylu Polakow poleglo w imie dzisiejszej dyktatury?

  Tylko POLSKOSCI mi zal ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane