statystyki

Rytualny ubój europejskiej kultury prawnej

autor: Waldemar Hoff12.12.2014, 16:00
Sąd, sprawiedliwość, sędzia

Sąd, sprawiedliwość, sędziaźródło: ShutterStock

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 grudnia w sprawie dopuszczalności uboju rytualnego (K 52/13) testuje granice państwa prawa. Rzecz nie tylko w ochronie zwierząt przed cierpieniem, lecz także ludzi przed nierównością. Uznanie swobody religijnej jednych nie musi odbywać się kosztem innych, jak to sugerują głosy obrońców wolności kultu religijnego.

Można uszanować tę wolność bez naruszania zasady równości wobec prawa, która jest zasadą konstytucyjną, lecz, co ważniejsze, jest fundamentem europejskiej kultury prawnej od czasu rewolucji francuskiej. Przyznawanie praw tylko niektórym prowadzi, krok po kroku, do podważenia równości wobec prawa, do jego feudalizacji oraz otwarcia drzwi dla innych specjalnych praktyk w przyszłości.

Wyjątek od reguły

Wprawdzie przedmiotem wyroku jest wolność kultu religijnego przeciwstawiona ochronie zwierząt, to jednak jego konsekwencją jest podział społeczeństwa na większość, która musi podporządkować się humanitarnym zasadom uboju, oraz mniejszość z tego obowiązku zwolnioną. Sposób uboju, o którym mówi wyrok, jest szczególny, a zatem stanowi wyjątek od reguły. Implikuje to rozumowanie mniejszościowe zarówno w odniesieniu do społecznej grupy, której dotyczy, jak i skali uboju.

Argumentacja mniejszościowa w UE, w której mamy swobodę przemieszczania i osiedlania się obywateli, jest dziś archaiczna. Ci sami ludzie, którzy oburzają się na Brytyjczyków za zamykanie granic dla obcych, jednocześnie, w dyskusji o wolności religijnej, postrzegają Europę w jej narodowych przegródkach. Za sprawą prawa unijnego oraz międzynarodowego nie ma już czegoś takiego, jak ubój lokalny.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane