statystyki

Zarządca drogi wewnętrznej odpowiada za wypadek

autor: Maria Kuźniar19.02.2015, 08:12; Aktualizacja: 19.02.2015, 09:16
senior-wypadek- śnieg

Szkodę należy zgłosić bezpośrednio zarządcy, najlepiej jak najszybciej po zdarzeniuźródło: ShutterStock

Moja mama niedawno przewróciła się na oblodzonej drodze tuż przy bloku, w efekcie złamała rękę i kilka żeber – pisze pan Jędrzej. – Rozmawiałem z zarządcą budynku, który należy do wspólnoty mieszkaniowej i przy którym doszło do wypadku. Kiedy powiedziałem, że będziemy ubiegać się o odszkodowanie, stwierdził, że owszem, ma obowiązek usuwać śnieg i lód, ale tylko z chodnika, bo za drogę odpowiada gmina. Tylko że jest to droga wewnętrzna, z bloku wychodzi się wprost na nią, więc wydaje mi się, że to jednak do niego należy utrzymanie jej w należytym stanie. Kto ma rację i jak uzyskać odszkodowanie – pyta czytelnik

Wszystko wskazuje na to, że administrator jest w błędzie. Obowiązek dbania i utrzymania w należytym stanie chodników wzdłuż nieruchomości i dróg wewnętrznych spoczywa na właścicielu bądź zarządcy nieruchomości. Jeśli tego nie dopełni, to właśnie on odpowiada za wypadek. Nie ma znaczenia, czy jest to droga dla pieszych, czy pojazdów. Powinien ją odśnieżać, oczyszczać z lodu, sprawdzać jej stan, konserwować, a w razie usterek – dokonać naprawy. Jeśli jego zaniedbania doprowadzają do tego, że bezpieczne przejście jest w praktyce niemożliwe, to za ewentualne szkody odpowiada właśnie on.

Szkodę należy zgłosić bezpośrednio zarządcy, najlepiej jak najszybciej po zdarzeniu. Kluczowe jest udowodnienie jego winy. Dlatego należy od razu udokumentować wydarzenie, bo obowiązek zebrania wszystkich dowodów związanych z wypadkiem, czyli zdjęcia i zeznania naocznych świadków potwierdzające zły stan drogi (oblodzenie, dużo błota pośniegowego) wynikający z zaniedbania zarządcy nieruchomości spoczywa na poszkodowanym. Można wezwać straż miejską, która jest zobowiązana do udzielenia pomocy. Jednocześnie sporządzi notatkę ze zdarzenia, która będzie dobrym dowodem w sprawie.

Występując o odszkodowanie i zwrot kosztów za zniszczone rzeczy, trzeba dołączyć dowody winy oraz dokładnie opisać uszczerbek na zdrowiu, również poparty dowodami. Wysokość odszkodowania poszkodowany ustala sam, ale to nie znaczy, że tyle dostanie. Koszty zniszczonych rzeczy lub leczenia (np. dojazd do lekarza, kupione kule) trzeba poświadczyć rachunkami, koniecznie wystawionymi na nazwisko osoby poszkodowanej. Jeśli rachunków nie ma, przyjmuje się standardową cenę za daną rzecz.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane