statystyki

Wojna ministerstwa z Wolters Kluwer o systemy prawne dla sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.02.2015, 07:26; Aktualizacja: 11.02.2015, 08:39
WK wystosowało pisma do poszczególnych sądów i do Krajowej Rady Sądownictwa. Twierdzi w nich, że resort, wskazując, iż dyrektorzy nie mogą dokupywać u niego dodatkowych materiałów, naruszył konstytucyjne zasady równości wobec prawa.

WK wystosowało pisma do poszczególnych sądów i do Krajowej Rady Sądownictwa. Twierdzi w nich, że resort, wskazując, iż dyrektorzy nie mogą dokupywać u niego dodatkowych materiałów, naruszył konstytucyjne zasady równości wobec prawa.źródło: ShutterStock

Zaostrza się konflikt między Ministerstwem Sprawiedliwości a wydawnictwem Wolters Kluwer (WK), które wygrało przetarg i w tym roku dostarcza do sądów system informacji prawnej (Lex Omega). Punktem zapalnym jest okrojona lista publikacji książkowych oferowanych w systemie. Sądy mają dostęp jedynie do 20 opracowań, a w zeszłym roku mogły korzystać z ponad 900 pozycji. Resort zarzuca WK, że jego decyzja co do liczby udostępnionych publikacji była podjęta z premedytacją dla dodatkowego zarobku.

„Niezaoferowanie przez niego (WK – red.) pełnego dostępu do takiej literatury i istotna redukcja zawartości systemu wydaje się być decyzją biznesową, podyktowaną chęcią uzyskania dodatkowych zamówień od poszczególnych sądów” – wskazuje w piśmie do dyrektorów sądów apelacyjnych Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości. Jego zdaniem takie rozwiązanie jest niekorzystne dla interesów Skarbu Państwa.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • tu nigdy nie będzie lepiej(2015-02-12 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    A co było z pocztą. Czy to nie ten sam ośrodek robił zamówienie?

    Odpowiedz
  • mk(2015-02-11 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    a po co sądom komentarze ??? ;)))
    przecież iuria novit curia, nieprawdaż ?

    Odpowiedz
  • informdr(2015-02-11 23:21) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejsze, żeby 50 twarzy Greja było w systemie.

    Odpowiedz
  • idź pan w(2015-02-11 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    Może lekarz w przychodni też ma sam sobie kupić stetoskop, skalpel i strzykawkę, szofer MPK wyjedzie na trasę swoim autobusem, policjant będzie lał kibica przyniesioną z domu nogą od taboretu.

    Odpowiedz
  • Bexis_texis_qujwert(2015-02-11 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    do17: Ksu nigdy w życiu - sędziami zostają osoby o NIESKAZITELNYM charakterze...:))))) to cytat... śmieszne że tak piszesz bo źródłem prawa są ustawy i inne akty prawne wydawane przez Państwo, samorządy itp więc po co płacić prywatnej firmie za kompilacje? a jak się chcesz dokształcać to na własny koszt jak w innych branżach, dlaczego gość sprzedający koper ma płacić podatki na Twoje książki???
    P.S. Nie płaćcie cwaniakom... wszystkie te omegi i inne nie są tyle warte - to naciąganie Państwa... a kto nie wierzy niech zapyta sędziów, prokuratorów, radców itp ile płacą za te "cudeńka" na prywatny użytek, bo na pewno nie cenę rynkową... czas stworzyć własny "warsztat prawniczy" a nie korzystać z prywatnej firmy za państwową kasę...

    Odpowiedz
  • zlot(2015-02-11 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękujemy! " ...takie wymagania postawione zostały w specyfikacji przetargu, a resort chciał kupić możliwie najtańszy produkt, nie przykładając należytej wagi do zawartości systemu. - Gdyby zamawiający sobie tego zażyczył, to dołączylibyśmy do oferty bardzo obszerny zestaw takich opracowań."

    Odpowiedz
  • Bexis_texis_qujwert(2015-02-11 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Niech sobie sami sędziowie kupią - prosty człowiek musi szukać w necie i kupować książki, a ludzie nieźle uposażeni naciągają Państwo aby im kupić za darmo... i jeszcze mają czelność mówić o sprawiedliwości i miłości do ojczyzny porządku i prawa...
    P.S. Wydawnictwa doją państwo na potęgę - koszty wytworzenia i prawa autorskie mają się nijak do ceny...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Olo(2015-02-11 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    dziwie się ze dziennikarka łyknęła te absurdalne tłumaczenia pana Kozdronia heh zachęcam panią MK do wnikliwszego przeanalizowania tematu łącznie z zapoznaniem się ze specyfikacją zamówienia;)

    Odpowiedz
  • ****(2015-02-12 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie wysoki sąd weźmie się do roboty, gdyż nie będzie miał z czego kopiować rozstrzygnięć 😊

    Odpowiedz
  • Raf(2015-02-11 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ja na szczęście mam jeszcze dostęp do wersji udostępnianej pracownikom naukowym przez uczelnię...

    Odpowiedz
  • jajo(2015-02-11 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    chyba jednak zostane poddanym królowej, bo jak patrzę na to co się dzieje w tym państwie obywatel to coraz bardziej mam ochot na kupno biletu i wyjazd na zmywak...

    Odpowiedz
  • młody(2015-02-11 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo, brawo, brawo...
    Tym bardziej skłoni nas to do wytężonej pracy, ku chwale Ojczyzny...

    Odpowiedz
  • uchachany po pachi(2015-02-12 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    I teraz każdy wydział w każdym sądzie kupi sobie zestaw komentarzy w wersji książkowej do poszczególnych ustaw. I całą oszczędność diabli wezmą jak zwykle...

    Odpowiedz
  • WWO(2015-02-11 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Bo Kozdroniu sobie obmyślił, że prywatna firma tak jak pracownicy i sędziowie za półdarmo będzie finansować MS. Taka sytuacja to już 231 k.k. i żeby się nie zdziwili bo cierpliwość już się nam kończy.

    Odpowiedz
  • dsf(2015-02-11 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Ministrze, jak sędziowie w PKW dali ciała z systemem informatycznym przy organizacji wyborów, to podali się do dymisji. W MS siedzi stado sędziów, w tym na fotelach podsekretarzy, ale widać spapranie tego przetargu potraktowano tak samo jak spapranie każdej reformy w wymiarze sprawiedliwości.

    ... ale zawsze pan Kozdroń chętnie źdźbło w cudzym oku dojrzy

    Odpowiedz
  • szu(2015-02-11 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Normalnie powiedziałbym, że lepiej późno niż wcale. Ale w tym przypadku to o wiele za późno. Trzeba było dobrze przeprowadzić przetarg a nie teraz krytykować wydawnictwo za robienie tego do czego zostało stworzone - zarabianie pieniędzy. Panowie Kozdroń i Hajduk już dawno powinni pożegnać się z posadami w Ministerstwie. Wystarczy posłuchać ich wypowiedzi na komisjach sejmowych. Pierwszy o pracy resortu ma małe pojęcie, a drugi używa takiej argumentacji, że każdemu kto takie pojęcie ma nóż się w kieszeni otwiera. Pamiętam jak Hajduk mówił o potrzebie ograniczenia możliwości kandydowania na więcej niż jedno stanowisko sędziowskie. Jak uzasadnione jest to koniecznością przyspieszania obsady zwalnianych stanowisk. Zamierzenie zostało wprowadzone w życie. Tymczasem ostatnio w moim okręgu MS pięć miesięcy zastanawiało się nad przeniesieniem sędziego z jednego SR do innego.

    Odpowiedz
  • JM(2015-02-11 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    pretensje tylko do siebie i do piszących Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2015-02-11 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka specyfikacja zamówienia w przetargu, taki potem mamy produkt. I tyle w tym temacie. Żeby przygotować przetarg, trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę, doświadczenie, a do tego nawyk poszukiwania informacji o zamawianym produkcie, żeby uniknąć wpadek. Ale też trzeba takich specjalistów dobrze opłacać, a nie skąpić na ich wynagrodzeniach. ____ I jeszcze jedno, co z tego, ze mamy z organizowanych przetargów długopisy, czy cienkopisy, jak zaraz potem wyczerpują w nich wkłady, ołówki są łamliwe, temperówki rozwalają się na części składowe, a zszywacze zszywają do 5 kartek, zszywki tez nie dają rady w przypadku większej ilości kartek.
    Część materiałów piśmienniczych muszę kupować z własnych środków, bo z materiałów udostępnianych mi w pracy w takich okolicznościach, to nie chcę korzystać.
    ____ Raz jeszcze powtórzę, byle jak opłacani pracownicy wykonują byle jaką robotę, a byle jak przeprowadzane przetargi dają byle jaki produkty. Najpierw też trzeba byłoby zmienić mentalność ludzi, aby potem móc wymagać od prywatnych firm tego samego. To z tego, że Ministerstwo zaoszczędziło na tym przetargu, skoro już dziś wiadomo - że to pozorna oszczędność i do niczego dobrego nie prowadzi.

    Odpowiedz
  • sąd(2015-02-11 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    ja po prostu nie wierzę w to co czytam - ministerstwo sprawiedliwości za posrednictwem swojej komórki zwanej centrum zakupowe z krakowa, w listopadzie 2014r. w przetargu wybrało najtańsza ofertę (a najtańszą dlatego, że lex był pozbawiony komentarzy i orzecznictwa, aby mógł być tańszy) i zawarli taką umowe z wydawnictwem, a potem jak zobaczyli co zrobili to zwalają winę na wydawnictwo; ich tam wszystkich już całkiem poje..ło w tym MS; przecież za takie coś w pierwszej kolejności powinni wylecieć dyscyplinarnie z roboty pracownicy centrum zakupowego z krakowa i ich przełożeni z ministerstwa; za taką niekomptenecję i ignorancję; gdzie qooorva mieli oczy jak podpisywali umowę z wydawnictwem na cały rok, thebile

    Odpowiedz
  • Iudex(2015-02-11 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu MS dało d... Jak długo jeszcze tacy jak pan K będą rządzić .

    Odpowiedz