statystyki

Wojna ministerstwa z Wolters Kluwer o systemy prawne dla sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz11.02.2015, 07:26; Aktualizacja: 11.02.2015, 08:39
WK wystosowało pisma do poszczególnych sądów i do Krajowej Rady Sądownictwa. Twierdzi w nich, że resort, wskazując, iż dyrektorzy nie mogą dokupywać u niego dodatkowych materiałów, naruszył konstytucyjne zasady równości wobec prawa.

WK wystosowało pisma do poszczególnych sądów i do Krajowej Rady Sądownictwa. Twierdzi w nich, że resort, wskazując, iż dyrektorzy nie mogą dokupywać u niego dodatkowych materiałów, naruszył konstytucyjne zasady równości wobec prawa.źródło: ShutterStock

Zaostrza się konflikt między Ministerstwem Sprawiedliwości a wydawnictwem Wolters Kluwer (WK), które wygrało przetarg i w tym roku dostarcza do sądów system informacji prawnej (Lex Omega). Punktem zapalnym jest okrojona lista publikacji książkowych oferowanych w systemie. Sądy mają dostęp jedynie do 20 opracowań, a w zeszłym roku mogły korzystać z ponad 900 pozycji. Resort zarzuca WK, że jego decyzja co do liczby udostępnionych publikacji była podjęta z premedytacją dla dodatkowego zarobku.

„Niezaoferowanie przez niego (WK – red.) pełnego dostępu do takiej literatury i istotna redukcja zawartości systemu wydaje się być decyzją biznesową, podyktowaną chęcią uzyskania dodatkowych zamówień od poszczególnych sądów” – wskazuje w piśmie do dyrektorów sądów apelacyjnych Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości. Jego zdaniem takie rozwiązanie jest niekorzystne dla interesów Skarbu Państwa.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

 • tu nigdy nie będzie lepiej(2015-02-12 07:33) Zgłoś naruszenie 00

  A co było z pocztą. Czy to nie ten sam ośrodek robił zamówienie?

  Odpowiedz
 • mk(2015-02-11 14:41) Zgłoś naruszenie 00

  a po co sądom komentarze ??? ;)))
  przecież iuria novit curia, nieprawdaż ?

  Odpowiedz
 • informdr(2015-02-11 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  Najważniejsze, żeby 50 twarzy Greja było w systemie.

  Odpowiedz
 • idź pan w(2015-02-11 23:10) Zgłoś naruszenie 00

  Może lekarz w przychodni też ma sam sobie kupić stetoskop, skalpel i strzykawkę, szofer MPK wyjedzie na trasę swoim autobusem, policjant będzie lał kibica przyniesioną z domu nogą od taboretu.

  Odpowiedz
 • Bexis_texis_qujwert(2015-02-11 22:10) Zgłoś naruszenie 00

  do17: Ksu nigdy w życiu - sędziami zostają osoby o NIESKAZITELNYM charakterze...:))))) to cytat... śmieszne że tak piszesz bo źródłem prawa są ustawy i inne akty prawne wydawane przez Państwo, samorządy itp więc po co płacić prywatnej firmie za kompilacje? a jak się chcesz dokształcać to na własny koszt jak w innych branżach, dlaczego gość sprzedający koper ma płacić podatki na Twoje książki???
  P.S. Nie płaćcie cwaniakom... wszystkie te omegi i inne nie są tyle warte - to naciąganie Państwa... a kto nie wierzy niech zapyta sędziów, prokuratorów, radców itp ile płacą za te "cudeńka" na prywatny użytek, bo na pewno nie cenę rynkową... czas stworzyć własny "warsztat prawniczy" a nie korzystać z prywatnej firmy za państwową kasę...

  Odpowiedz
 • zlot(2015-02-11 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  Dziękujemy! " ...takie wymagania postawione zostały w specyfikacji przetargu, a resort chciał kupić możliwie najtańszy produkt, nie przykładając należytej wagi do zawartości systemu. - Gdyby zamawiający sobie tego zażyczył, to dołączylibyśmy do oferty bardzo obszerny zestaw takich opracowań."

  Odpowiedz
 • Bexis_texis_qujwert(2015-02-11 20:52) Zgłoś naruszenie 00

  Niech sobie sami sędziowie kupią - prosty człowiek musi szukać w necie i kupować książki, a ludzie nieźle uposażeni naciągają Państwo aby im kupić za darmo... i jeszcze mają czelność mówić o sprawiedliwości i miłości do ojczyzny porządku i prawa...
  P.S. Wydawnictwa doją państwo na potęgę - koszty wytworzenia i prawa autorskie mają się nijak do ceny...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Olo(2015-02-11 17:39) Zgłoś naruszenie 00

  dziwie się ze dziennikarka łyknęła te absurdalne tłumaczenia pana Kozdronia heh zachęcam panią MK do wnikliwszego przeanalizowania tematu łącznie z zapoznaniem się ze specyfikacją zamówienia;)

  Odpowiedz
 • ****(2015-02-12 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  Wreszcie wysoki sąd weźmie się do roboty, gdyż nie będzie miał z czego kopiować rozstrzygnięć 😊

  Odpowiedz
 • Raf(2015-02-11 15:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ja na szczęście mam jeszcze dostęp do wersji udostępnianej pracownikom naukowym przez uczelnię...

  Odpowiedz
 • jajo(2015-02-11 15:10) Zgłoś naruszenie 00

  chyba jednak zostane poddanym królowej, bo jak patrzę na to co się dzieje w tym państwie obywatel to coraz bardziej mam ochot na kupno biletu i wyjazd na zmywak...

  Odpowiedz
 • młody(2015-02-11 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo, brawo, brawo...
  Tym bardziej skłoni nas to do wytężonej pracy, ku chwale Ojczyzny...

  Odpowiedz
 • uchachany po pachi(2015-02-12 07:43) Zgłoś naruszenie 00

  I teraz każdy wydział w każdym sądzie kupi sobie zestaw komentarzy w wersji książkowej do poszczególnych ustaw. I całą oszczędność diabli wezmą jak zwykle...

  Odpowiedz
 • WWO(2015-02-11 10:20) Zgłoś naruszenie 00

  Bo Kozdroniu sobie obmyślił, że prywatna firma tak jak pracownicy i sędziowie za półdarmo będzie finansować MS. Taka sytuacja to już 231 k.k. i żeby się nie zdziwili bo cierpliwość już się nam kończy.

  Odpowiedz
 • dsf(2015-02-11 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Ministrze, jak sędziowie w PKW dali ciała z systemem informatycznym przy organizacji wyborów, to podali się do dymisji. W MS siedzi stado sędziów, w tym na fotelach podsekretarzy, ale widać spapranie tego przetargu potraktowano tak samo jak spapranie każdej reformy w wymiarze sprawiedliwości.

  ... ale zawsze pan Kozdroń chętnie źdźbło w cudzym oku dojrzy

  Odpowiedz
 • szu(2015-02-11 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  Normalnie powiedziałbym, że lepiej późno niż wcale. Ale w tym przypadku to o wiele za późno. Trzeba było dobrze przeprowadzić przetarg a nie teraz krytykować wydawnictwo za robienie tego do czego zostało stworzone - zarabianie pieniędzy. Panowie Kozdroń i Hajduk już dawno powinni pożegnać się z posadami w Ministerstwie. Wystarczy posłuchać ich wypowiedzi na komisjach sejmowych. Pierwszy o pracy resortu ma małe pojęcie, a drugi używa takiej argumentacji, że każdemu kto takie pojęcie ma nóż się w kieszeni otwiera. Pamiętam jak Hajduk mówił o potrzebie ograniczenia możliwości kandydowania na więcej niż jedno stanowisko sędziowskie. Jak uzasadnione jest to koniecznością przyspieszania obsady zwalnianych stanowisk. Zamierzenie zostało wprowadzone w życie. Tymczasem ostatnio w moim okręgu MS pięć miesięcy zastanawiało się nad przeniesieniem sędziego z jednego SR do innego.

  Odpowiedz
 • JM(2015-02-11 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  pretensje tylko do siebie i do piszących Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2015-02-11 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jaka specyfikacja zamówienia w przetargu, taki potem mamy produkt. I tyle w tym temacie. Żeby przygotować przetarg, trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę, doświadczenie, a do tego nawyk poszukiwania informacji o zamawianym produkcie, żeby uniknąć wpadek. Ale też trzeba takich specjalistów dobrze opłacać, a nie skąpić na ich wynagrodzeniach. ____ I jeszcze jedno, co z tego, ze mamy z organizowanych przetargów długopisy, czy cienkopisy, jak zaraz potem wyczerpują w nich wkłady, ołówki są łamliwe, temperówki rozwalają się na części składowe, a zszywacze zszywają do 5 kartek, zszywki tez nie dają rady w przypadku większej ilości kartek.
  Część materiałów piśmienniczych muszę kupować z własnych środków, bo z materiałów udostępnianych mi w pracy w takich okolicznościach, to nie chcę korzystać.
  ____ Raz jeszcze powtórzę, byle jak opłacani pracownicy wykonują byle jaką robotę, a byle jak przeprowadzane przetargi dają byle jaki produkty. Najpierw też trzeba byłoby zmienić mentalność ludzi, aby potem móc wymagać od prywatnych firm tego samego. To z tego, że Ministerstwo zaoszczędziło na tym przetargu, skoro już dziś wiadomo - że to pozorna oszczędność i do niczego dobrego nie prowadzi.

  Odpowiedz
 • sąd(2015-02-11 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  ja po prostu nie wierzę w to co czytam - ministerstwo sprawiedliwości za posrednictwem swojej komórki zwanej centrum zakupowe z krakowa, w listopadzie 2014r. w przetargu wybrało najtańsza ofertę (a najtańszą dlatego, że lex był pozbawiony komentarzy i orzecznictwa, aby mógł być tańszy) i zawarli taką umowe z wydawnictwem, a potem jak zobaczyli co zrobili to zwalają winę na wydawnictwo; ich tam wszystkich już całkiem poje..ło w tym MS; przecież za takie coś w pierwszej kolejności powinni wylecieć dyscyplinarnie z roboty pracownicy centrum zakupowego z krakowa i ich przełożeni z ministerstwa; za taką niekomptenecję i ignorancję; gdzie qooorva mieli oczy jak podpisywali umowę z wydawnictwem na cały rok, thebile

  Odpowiedz
 • Iudex(2015-02-11 08:53) Zgłoś naruszenie 00

  Znowu MS dało d... Jak długo jeszcze tacy jak pan K będą rządzić .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane