statystyki

Sprzedaż komisowa to przeżytek

autor: Piotr Szymaniak29.01.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.01.2015, 08:03
nieruchomość

Rezygnacja z możliwości sprzedaży komisowej ma się przyczynić do większego zabezpieczenia praw osób trzecich.źródło: ShutterStock

Szykują się zmiany w przepisach o egzekucji komorniczej. Krajowa Rada Komornicza na najbliższym posiedzeniu ma omawiać problem sprzedaży komisowej zajętych ruchomości. Jak przekonuje Monika Janus, rzeczniczka KRK, przepisy dopuszczające taką sprzedaż (art. 864 i nast.) powinny być wykreślone z kodeksu postępowania cywilnego. Z kolei Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości, zapowiada przywrócenie możliwości wniesienia kasacji nadzwyczajnej na czynności komornika.

Rezygnacja z możliwości sprzedaży komisowej ma się przyczynić do większego zabezpieczenia praw osób trzecich. Choć, co do zasady, komornik nie może sprzedać zajętych podczas egzekucji przedmiotów wcześniej niż po upływie siedmiu dni, co daje czas na rozpoczęcie procedury wyłączenia rzeczy spod zajęcia, to w przypadku sprzedaży komisowej sprzedaż może nastąpić niezwłocznie po zajęciu. Tak właśnie stało się w głośnej sprawie ciągnika zajętego sąsiadowi dłużnika. Właściciel nie zdążył skutecznie zablokować jego zbycia.

– Dlatego te przepisy powinny być absolutnie zniesione. Jest to przestarzały twór i jak wiele innych przepisów k.p.c. nie przystaje do obecnej rzeczywistości – mówi Monika Janus, dodając, że w praktyce sprzedaż komisową i tak stosuje się bardzo rzadko.

– To praktycznie martwy przepis – wyjaśnia rzeczniczka.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wierzyciel(2015-01-29 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdura. Prawdziwą patologią systemu egzekucji jest sprzedaż licytacyjna ruchomości ze względu na zmowy przedlicytacyjne różnej maści cwaniaków. W odniesieniu do tego procederu Komornicy i wierzyciele są bezsilni. Tylko sprzedaż komisowa pozwalała na walkę z tą patologią i sprzedaż ruchomości za 100 % wartości oszacowania. Jest to bardzo dobre narzędzie w rękach wierzyciela na którego wniosek taka sprzedaż może się tylko odbyć. Przez jedno rozdmuchane medialnie nadużycie i zmienianie prawa "pod publiczkę" eliminuje się narzędzie do walki z patologią i pozbawia wierzyciela i dłużnika możliwości uzyskania ze sprzedaży ruchomości wyższej niż tylko 75 % lub 50% wartości oszacowania.

    Odpowiedz
  • nhjj(2015-02-02 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu wierzyciel ma być bez szans.Złodziejskie państwo popiera dłużników cwaniaków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane