statystyki

Opłata za eksmisję powinna zależeć od nakładu pracy komornika

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.01.2015, 18:00
Rodzina do eksmisji

Komornik nie powinien pobierać takiej samej opłaty, gdy dłużnik dobrowolnie się wyprowadził, jak i wówczas, gdy trzeba to na nim wymusićźródło: ShutterStock

Przepisy, które pozwalają komornikowi zainkasować opłatę w wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, także wówczas gdy dłużnik sam opuści lokal, są niezgodne z konstytucją. Tak w stanowisku przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu stwierdza Andrzej Seremet, prokurator generalny.

Sprawę przed TK zainicjował jeden z poznańskich sądów rejonowych. Nabrał on wątpliwości co do zgodności z ustawą zasadniczą art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1376 ze zm. – dalej: u.k.s.e.). Sąd uważa, że przepisy te w zakresie, w jakim dają komornikowi prawo pobrania opłaty w wysokości niemającej żadnego związku z nakładem jego pracy, stanowią nieproporcjonalną ingerencję w integralność majątkową dłużnika. A ta jest chroniona art. 64 ust. 2 konstytucji, zgodnie z którym przepisem własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.

Podobne wątpliwości ma PG. „Należy podkreślić, iż o niekonstytucyjności art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 u.k.s.e. decyduje brak jakiegokolwiek mechanizmu prawnego, pozwalającego na obniżenie wysokości opłaty stałej w zależności od nakładu pracy komornika” – napisał Andrzej Seremet.

Jego zdaniem pobieranie opłaty w takiej samej wysokości, zarówno gdy dłużnik dobrowolnie się wyprowadził, jak i wówczas, gdy trzeba to na nim wymusić, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. PG przypomina, że komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji, co stanowi gwarancję, że – niezależnie od skuteczności egzekucji – komornik nie poniesie strat.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2015-01-29 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  Eksmisja ma być kosztem , a nie zyskiem komornika .
  Mówi to rządowym baranom i sejmowym jełopom coś ?

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2015-01-29 22:27) Zgłoś naruszenie 00

  To nie są same jełopy.
  To przestępczość zorganizowana komornicy i sędziowie. Zmienić to - zamienić komornika w urzędnika bez zysków, zobaczymy ile kancelarii zostanie. nastąpi sprawiedliwość a sejmowe kur-wy staną się ludźmi.
  Jakoś nikt nie ogłasza średniej krajowej dla komorników, a może 2500 złotych do ryja i spokój dla całego kraju ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane