Mój uczący się syn jest zawodnikiem AZS-AWF Wrocław, ma przyznane stypendium sportowe. W czasie ostatniego treningu w październiku ub. roku doznał zerwania więzadeł kolana. W chwili urazu był niepełnoletni, ale nikt w klubie się nie zajął się zebraniem dokumentacji ubezpieczeniowej, nie wiem nawet czy takie ubezpieczenie istnieje. Proszę o poradę, jak mam postąpić i od kogo domagać się odszkodowania i zwrotów kosztów leczenia? Czy jest obowiązek ubezpieczenia zawodnika w czasie treningów przez klub?
Każdy klub sportowy ma obowiązek ubezpieczenia swoich zawodników. Zazwyczaj to ubezpieczenie dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wypłata świadczenia przysługuje ubezpieczonemu zawodnikowi. Najczęściej warunkiem objęcia takim ubezpieczeniem jest posiadanie przez zawodnika ważnego zaświadczenie lekarskiego (karty zdrowia sportowca), potwierdzającego zdolność do wyczynowego uprawiania sportu. Grupowe ubezpieczenia dla klubów sportowych proponuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych.
Panuje opinia, że w Polsce jest jeszcze stosunkowo niska świadomość ryzyka związanego z wyczynowym uprawianiem sportu. Wiele klubów, zwłaszcza tych mniejszych, stara się tylko wywiązać z ustawowego obowiązku ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków wybierając minimalną opłatę, a co za tym idzie również minimalną ochronę, która nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia w razie poważnego wypadku lub kontuzji. Tymczasem w ubezpieczeniu chodzi o to, by wypłata odszkodowania pomogła w jak najszybszym powrocie do zdrowia i treningu, a jeśli to niemożliwe – w leczeniu i przystosowaniu się do nowego życia.
Ubezpieczenie sportowca może dotyczyć pełnej ochrony przez 24 godziny na dobę, może mieć jednak zakres ograniczony. Ochrona obejmuje wtedy tylko czas uprawiania sportu (treningi, zawody) oraz drogę na treningi i zawody, i powroty z nich. Świadczenia podstawowe obejmują wypłatę świadczenia w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, oraz odszkodowania dla bliskich w razie śmierci ubezpieczonego. Za nieco wyższą składkę istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o zwrot kosztów leczenia i ewentualnej rehabilitacji, zwrot kosztu zakupu protez, kul lub innych środków pomocniczych, zasiłek z tytułu niezdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu lub sportu w ogóle, świadczenie z tytułu trwałej niezdolności do pracy.
Ważnym uzupełnieniem pakietu ubezpieczeniowego sportowca jest ochrona odpowiedzialności cywilnej (OC). Dotyczy ono interesów majątkowych osób fizycznych, które profesjonalnie lub amatorsko uprawiają sport, a także organizatorów sportu – trenerów, opiekunów, kierowników obiektów sportowych. Ma na celu zapewnienie rekompensaty za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas uprawiania sportu. Umożliwia zatem wypłatę odszkodowania za zniszczony podczas wypadku sprzęt należący do innych uczestników zdarzenia, albo też odszkodowania za krzywdy poczynione na ciele uczestnika wypadku .
Takie grupowe wykupowane przez klub ubezpieczenie, można poszerzyć wykupując dodatkowo indywidualną polisę. Osoby, które często biorą udział w zawodach i treningach za granicą powinny zadbać o poszerzenie ochrony na szkody, jakie powstały poza terenem naszego kraju. Można w tej sprawie wykupić polisę na określony czas lub na konkretne zawody.
Podstawa prawna
Art. 38 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 715).
PORADA EKSPERTA
Maciej Kijas, adwokat
Klub Sportowy AZS-AWF Wrocław jest jednostką organizacyjną Akademickiego Związku Sportowego i działa nie tylko w oparciu o swój wewnętrzny regulamin i statut, ale także na podstawie uchwał i wytycznych AZS oraz na podstawie ustawy o sporcie. To właśnie artykuł 38 wspomnianej ustawy nakłada na kluby sportowe, będące członkami polskiego związku sportowego, a więc również na Akademicki Związek Sportowy, obowiązek ubezpieczania członków klubów od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW). Dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia jest legitymacja członkostwa KS AZS-AWF we Wrocławiu. Warunki ubezpieczenia, sposób zgłaszania szkody i inne szczegóły dotyczące ubezpieczenia oraz warunków, na jakich można domagać się odszkodowania, opisane zostały w OWU i aneksach do umowy ubezpieczenia, które dostępne są na stronie internetowej Akademickiego Związku Sportowego (www.azs.pl).