statystyki

Klub sportowy musi ubezpieczyć swoich zawodników

autor: Małgorzata Raczkowska22.01.2015, 11:18; Aktualizacja: 22.01.2015, 11:45
Ubezpieczenie sportowca może dotyczyć pełnej ochrony przez 24 godziny na dobę, może mieć jednak zakres ograniczony

Ubezpieczenie sportowca może dotyczyć pełnej ochrony przez 24 godziny na dobę, może mieć jednak zakres ograniczonyźródło: ShutterStock

Mój uczący się syn jest zawodnikiem AZS-AWF Wrocław, ma przyznane stypendium sportowe. W czasie ostatniego treningu w październiku ub. roku doznał zerwania więzadeł kolana. W chwili urazu był niepełnoletni, ale nikt w klubie się nie zajął się zebraniem dokumentacji ubezpieczeniowej, nie wiem nawet czy takie ubezpieczenie istnieje. Proszę o poradę, jak mam postąpić i od kogo domagać się odszkodowania i zwrotów kosztów leczenia? Czy jest obowiązek ubezpieczenia zawodnika w czasie treningów przez klub?

Każdy klub sportowy ma obowiązek ubezpieczenia swoich zawodników. Zazwyczaj to ubezpieczenie dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wypłata świadczenia przysługuje ubezpieczonemu zawodnikowi. Najczęściej warunkiem objęcia takim ubezpieczeniem jest posiadanie przez zawodnika ważnego zaświadczenie lekarskiego (karty zdrowia sportowca), potwierdzającego zdolność do wyczynowego uprawiania sportu. Grupowe ubezpieczenia dla klubów sportowych proponuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych.

Panuje opinia, że w Polsce jest jeszcze stosunkowo niska świadomość ryzyka związanego z wyczynowym uprawianiem sportu. Wiele klubów, zwłaszcza tych mniejszych, stara się tylko wywiązać z ustawowego obowiązku ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków wybierając minimalną opłatę, a co za tym idzie również minimalną ochronę, która nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia w razie poważnego wypadku lub kontuzji. Tymczasem w ubezpieczeniu chodzi o to, by wypłata odszkodowania pomogła w jak najszybszym powrocie do zdrowia i treningu, a jeśli to niemożliwe – w leczeniu i przystosowaniu się do nowego życia.

Ubezpieczenie sportowca może dotyczyć pełnej ochrony przez 24 godziny na dobę, może mieć jednak zakres ograniczony. Ochrona obejmuje wtedy tylko czas uprawiania sportu (treningi, zawody) oraz drogę na treningi i zawody, i powroty z nich. Świadczenia podstawowe obejmują wypłatę świadczenia w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, oraz odszkodowania dla bliskich w razie śmierci ubezpieczonego. Za nieco wyższą składkę istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o zwrot kosztów leczenia i ewentualnej rehabilitacji, zwrot kosztu zakupu protez, kul lub innych środków pomocniczych, zasiłek z tytułu niezdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu lub sportu w ogóle, świadczenie z tytułu trwałej niezdolności do pracy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • PewniSportu.pl(2015-10-27 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, zapraszamy do PewnychSportu! Wypytamy o szczegóły, przedstawimy kilka ofert i co najważniejsze - wyjaśnimy na czym polegają ubezpieczenia sportowe i co robić w razie szkody.

    www.pewnisportu.pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane