statystyki

Nowe wymagania i wynagrodzenia dla pracowników sądów i prokuratur

autor: Leszek Jaworski21.01.2015, 10:43; Aktualizacja: 21.01.2015, 11:41
prawo, sąd

Nowe rozporządzenie w załączniku 1 określa stanowiska urzędnicze wraz z koniecznymi wymogami, które muszą być spełnione przez zatrudnioną osobę w organach wymiaru sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Wchodzi w życie rozporządzenie o płacach urzędników organów wymiaru sprawiedliwości. Dyrektor sądu albo właściwy prokurator będzie mógł przyznać dodatek funkcyjny na zmienionych zasadach

Pracownicy zatrudnieni w organach wymiaru sprawiedliwości, odmiennie niż ci wykonujący pracę np. w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, nie podlegają ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych. Ich status określa ustawa z 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 109, poz. 639 ze zm.). Regulacja ta w sposób fragmentaryczny ustala zasady wynagradzania urzędników.

Szczegóły w tym zakresie normuje minister sprawiedliwości. 8 grudnia 2014 r. minister wydał więc rozporządzenie w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego (Dz.U. z 2015 r. poz. 54). Akt ten zastąpił rozporządzenie szefa resortu sprawiedliwości z 16 kwietnia 2013 r.

Ustalenie wytycznych

Nowe rozporządzenie w załączniku 1 określa stanowiska urzędnicze wraz z koniecznymi wymogami, które muszą być spełnione przez zatrudnioną osobę w organach wymiaru sprawiedliwości. Stanowiska te podzielone zostały na trzy grupy, tj. samodzielne (np. główny księgowy, zastępca głównego księgowego, audytor wewnętrzny, radca prawny), wspomagające pion orzeczniczy (np. starszy inspektor ds. biurowości, starszy sekretarz sądowy, referendarz, referent prawny), pozostałe (np. starszy inspektor ds. obronnych, główny specjalista ds. bhp, informatyk, kasjer, bibliotekarz, archiwista).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Czyli na poziomie Pensji Minimalnej(2015-01-21 19:50) Zgłoś naruszenie 20

  Zarówno Sprzataczka po 4 klasach szkoły powszechnej...

  jak i absolwentka po 4 fakultetach zarobią tyle samo

  Odpowiedz
 • rjaw(2015-01-22 08:12) Zgłoś naruszenie 10

  Od wydawania nowych przepisów nie przybedzie środków na wynagrodzenia. A wstydem dla Państwa powinna być wysokość świadczeń wypłacanych szeregowym pracownikom sekretariatów.

  Odpowiedz
 • popychadło sądowe(2015-01-21 13:13) Zgłoś naruszenie 10

  Efekt pewnie będzie taki że z powodu zamrożenia pensji w budżetówce (poza mundurowymi i nauczycielami) od 2008 roku - nic się nie zmieni i zarobki dalej będą takie same - jako że będą mieściły się w nowych widełkach - budżet na 2015 taki sam jak poprzednio - czyli uwzględniający 0% wskaźnik wzrostu wynagrodzeń.
  Wczorajsze newsy o podwyżkach nawet do 5% traktuję jako kiełbasę wyborczą ...
  A może się mylę ? ;)

  Odpowiedz
 • zzzz(2015-01-21 14:49) Zgłoś naruszenie 00

  Zmiana to tylko wysokość dodatku.
  Zamiast procentowo do minimalnego wynagrodzenia, jest kwota w PLN.
  Nie trzeba będzie więc dodatków zwiększać jeśli podniesie się minimalne wynagrodzenie.

  Sprytna sztuczka. Podmieniono kilka cyferek i już są oszczędności.

  Odpowiedz
 • tokowirowka(2015-01-21 14:01) Zgłoś naruszenie 00

  W Rzepie był artykuł o tym jak to wybiera się sędziów w tym kraju. W instytucjach które powinny być OSTOJĄ OBIEKTYWIZMU I UCZCIWOŚCI, w tysiącach konkursów na sędziów w całym kraju w komisjach zasiadali bliscy krewni (najczęściej rodzice) startujących kandydatów. Komuna nigdy z tego kraju nie wyszła. Obsiadła państwowe posady i zmusiła młodych do emigracji. Zaczynam nienawidzieć tego państwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane