statystyki

Bunt prokuratorów: zastrajkują przeciwko nowemu regulaminowi

autor: Ewa Ivanova12.12.2014, 07:21; Aktualizacja: 12.12.2014, 07:26
prawo, sąd

Prokuratorzy domagają się od centrali związkowej ogłoszenia w trybie pilnym akcji protestacyjnej polegającej na masowym korzystaniu 31 grudnia z urlopów na żądanie bądź honorowym oddawaniu krwi.źródło: ShutterStock

31 grudnia zamiast pracować, chcą oddawać krew lub skorzystać z urlopu na żądanie. Ma to być protest przeciwko kolejnym zmianom w regulaminie

Zmiany zaproponował nowy minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • realista(2014-12-12 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem, jaki procent stanowią uczciwi prokuratorzy. Oceniając na podstawie mediów, prawie wszyscy prokuratorzy (nawet szerzej: wymiar sprawiedliwości; plus wielu notariuszy, komorników) to przestępcy, czyli zorganizowana grupa przestępcza = mafia. Jeśli wymiar sprawiedliwości chce zachować jakikolwiek wizerunek, to w trybie natychmiastowym powinni być wyrzucane "czarne owce" z dotkliwą karą (np. konfiskatą majątku). Śmieszne i nawet straszne, jeśli sprawę z Poznania przenosi się do Krakowa, sprawy z Krakowa do ..., z X do Y ...
    Z automatu należałoby wyczyścić ciało, gdzie zaczyna ono gnić (gangrena). Wielu obywateli ma poważne obawy, czy dzwoniąc na nr 112 dodzwoni się na policję, czy też do przestępcy. Tylko radykalne zmiany mogą pomóc oczyścić to środowisko.

    Odpowiedz
  • Baron podkarpacki -Bogdan(2014-12-12 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    W całej chyba Polsce prokuratorzy nie na niższych ale na wyższych szczeblach działają wraz z zorganizowanymi grupami oszustów.Bez tego wsparcia merytorycznego wielu oszustów i przestepców gospodarczych dawno by już siedziało w wiezieniu.Na Podkarpaciu a szczególnie w Rzeszowie działa dobrze zorganizowana (bo na wzór sycylijskiej mafii) rodzinna grupa oszustów spod Jasła i Krosna.Zajmują sie przejmowaniem nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa i mieniem miejskim pod które uzyskuja kredyty hipoteczne.Ale nic nie było by w tym nadzwyczajnego, gdyby nie to że aktywa po uzyskaniu już kredytu przenoszone są do nastepnej spólki i pod inna już spółke inwestor główny uzyskuje nastepny kredyt hipoteczny.Stosowany jest tzw. oscylator aportowy nigdy by do tego nie dochodziło gdyby nie było zmowy z lokalnymi notariuszami i prokuratorami z prokuratury apelacyjnej i sedziami,którzy go staraja usilnie bronic przed wymiarem sprawiedliwości.Facet ma układy z ministrami SP. (jednego nawet reklamował na swoim obiekcie handlowym) z byłymi ministrami sprawiedliwości którzy są zatrudnieni dodatkowo na WSPIA w RZ-W.Jak można kontrolowac spółki Skarbu Państwa kiedy jeden minister 3 dni jest w MSP 3 dni na uczelni w Rzeszowie a 1 dzien w Lublinie.Najwieksze nieprawidłowości w zakresie pracy MSP wykazał ostatni drugi już raport NIK ( kilka dni temu)o nadzorze a właściwie o braku nadzoru nad spółką z udziałem SP - spółką RZG SA.Dosadnie określił stan naszego państwa minister Sienkiewicz to wszystko to ,, ch.. du... i kamieni kupa,,.

    Odpowiedz
  • Madafaka(2014-12-12 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jak chcą zastrajkować, to krnombrnych co niektórych zwolnić z palestry i powysylać w stan spoczynku. Niech widzą jak to sie ma bez pracy. To jest też potężna sitwa w tym kraju.

    Odpowiedz
  • kupowacz ręczników papierowych(2014-12-12 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli im ta praca nie odpowiada, zawsze mogą pójść do Biedronki na kasę, albo do wykładania towaru.

    Odpowiedz
  • Libertas(2014-12-12 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wstań Stalinie bo Polska ginie . Targowica za nasze pieniądze , 13 grudnia trzeba powtórzyć . Tylko kto wprowadzi chyba nie PIS , chyba że PZPR bis ? Spadkobiercy Okrągłego Stołu prowadzą nas do dołu !

    Odpowiedz
  • toja(2014-12-12 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się obserwuje ostatnio działania prokuratorskie w Polsce, to w większości jest to kasta ludzi, którym się w ogóle nie chce pracować lub nie chce narażać. 80% z nich pogonić do łopaty!!!

    Odpowiedz
  • pers(2014-12-12 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam Wasze komentarze i jakoś mi się wierzyć nie chce, że wszyscy jesteście specjalistami od prokuratury. Jeśli mam rację, to Wasz pogląd na prokuraturę wynika wprost z tego, co piszą media, a tam niekoniecznie piszą prawdę, a często ****** prawdę". Wasze poglądy, jakoby to prokuratorzy byli przestępcami są niczym nieuzasadnione. Podam Wam przyklad. Mialem kiedyś zajęcia z podstaw prawa w szkole ekonomicznej. Rozmawailiśmy o poczuciu zagrożenia przestępstwem. Zdecydowana większość czula się zagrożona. Na pytanie, kto z nich albo ich bliskich padl ofiarą przestępstwa nikt nie odpowiedzial twierdząco. Wniosek jest jeden- media nakręcają poglądy, wystarczy, jak przez miesiąc z rzędu na pierwszych stronach gazet pojawią się artykuly o oszustach, zlodziejach i bandytach grasujących po Polsce. A pojawiają się i będą się pojawialy, bo to sensacja napędza czytelników i sprzedaż. Dokladnie taki sam mechanizm dziala w kwestii poglądu na pracę prokuratury. Żaden z Was nie wie, jak to wygląda od środka. A ja wiem, bo jestem prokuratorem. Wszystkie dotychczasowe pożal się Boże tzw. reformy prokuratury są niczym podpieranie kijem rozpadającego się plotu. Sprawa jest prosta- albo zastąpimy zmurszaly plot nowym albo plot się rozpadnie. Tylko do takich dzialań potrzeba glębokiej wiedzy na temat funkcjonowania prokuratury, a takowej nikt w rządzie i wśród polityków nie ma. O wiele latwiej więc tu coś przypudrować, tam coś pozbijać gwoździami i nazwać to wielką reformą prokuratury. Prokuratorów nikt nie pyta o to, jak powinna funkcjonować ich firma, a jak nawet zapyta, to za 5 dwunasta, gdy jest za późno. Formalnie jednak wymóg konsultacji jest spelniony. Poza tym nawet, gdy zapytają, to i tak nie sluchają tego, co mówi środowisko. Jestem za tym, by każdy prokurator prowadzil postępowania przygotowawcze. Ostatecznie do takiej pracy się szkoliliśmy. Nie można jednak przywalać wyższym szczeblom prokuratury 15% wplywu spraw do Prokuratur Rejonowych, bez zabrania im durnych obowiązków, które wykonać muszą, bo wszechwladna biurokracja i statystyka tego wymaga. Bez tego Prokuratury Rejonowe odetchną, a Okręgowe zapchają się na dlugie lata. Niech ktoś wreszcie pomyśli, przemyśli i naprawdę dostosuje dzisiejszą prokuraturę do XXI wieku

    Odpowiedz
  • zdenerwowany(2014-12-12 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Totalny burdel w tym niby państwie...Za co biorą pieniadze przełozeni tych niby prokuratorów?KPINY

    Odpowiedz
  • prawnik(2014-12-12 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie -czy CBA rozpracowuje choć dwóch prokuratorów podejrzanych o kurupcje lub inne przestępstwa?Wątpię.Przecież okolo 110% tych urzędników jest uczciwa...

    Odpowiedz
  • Gospodorz-gość(2014-12-12 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli protest Prokuratury jest słuszny to zasługuje na poparcie wszystkich grup prawniczych w tym sędziów.Tylko
    solidarna akcja daje rezultaty / patrz na wydarzenia lat 1980 /Podobno sędziowie nadal mają najniższe
    wynagrodzenie w UE ,ostatnio zostali sromotnie skasowani przez Bułgarów i Rumunów. Więcej odwagi czas
    rzetelnie podejść do obowiązków i pokazać swoją siłę w walce z korupcją i aferzystami. Może warto sprawdzić
    tak dla rozrywki informacje życzliwego ,,Barona podkarpackiego-Bogdana,, na dobry początek ale to robota dla
    innych służb.

    Odpowiedz
  • VALL(2014-12-12 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe skąd obecne tutaj "orły, bażanty" to wszystko wiedzą? Znam kilku prokuratorów (także moja najbliższa rodzina) więc wiem cos w tym temacie. Prokurator Prokuratury Rejonowej to zarobki jak na taki zadanie nie s jakieś tragicznie niskie ale ja mając także wyższe wykształcenie zarabiam więcej i nie mam takiego obciążenia psychicznego ciągłej oceny i terminowości. Poza tym "darmowe dyżury i wyjazdy trzy razy w miesiącu" Brak nadgodzin a praca często po godzinach, niekompetentni funkcjonariusze i naprawdę wiele, wiele innych przykrych sytuacji (w jednostce 1 samochód służbowy na 10 prokuratorów z czego średnio dziennie trzech na wokandach i do tego praca na komendach itp.- a zwrotów z użytkowne pojazdu prywatnego do celów służbowych nie ma). W przeciwieństwie do Sądów, Prokuratura w 4 a 5 przypadkach nie dysponuje własnym majątkiem (pomieszczenia przez nich zajmowane nie są własnością jednostki). A w pracy liczy się obiektywna ocena a nie stawianie na konkretny cel jak nie masz z czym iść do Sądu to co? Mas Iść po gola? Przykład: :składa kobita zawiadomienie o przestępstwie znęcania w domu, działania w toku, tylko jej zeznania (brak świadków, innych materiałów dowodowych, tylko nieliczne ślady że cos się tam dzieje), no i spawa do sądu a tam wycofanie zeznań z Prokuratury i stwierdzenie, że teraz on jest już dobry. Mija kilkanaście dni przychodzi ponowie i bajka na nowo zeznania, Sąd, wycofanie zeznań albo ..., czy w takim przypadku trzeci raz ma jakiś sens? Prokurator ma dwa uniewinnienia. Ale zgadzam się że jak w innych zawodach tu też są "czarne owce" i to niepotrzebne nagłaśnianie tych przypadków daje błędny obraz całej "firmy". W mojej ocenie to ta praca jeśli nie daje satysfakcji zawodowych to finansowo daje tylko namiastkę "uczciwej płacy" A co do korupcji czy nadużyć to jest t tego pewnie mniej niż gdzieindziej. Prawda jest taka, że to Prokurator dostaje baty za niewiedzę i niedbalstwo Policji, tendencyjność świadków, błędy biegłych i niespełniające oczekiwań społecznych prawo a i czasami pobłażliwość Sądów. A tak na marginesie to część tych którzy piszą tutaj powinni wykazać się lepszą znajomością prawa i specyfiki zadów prawnych, a nie powierzchowna oceną problematyki. No bo jak ta z boku to zaobserwować to: budowlańcy tylko piją, urzędnicy tylko plotkują i piją kawy, ekspedientki kradną, kierowcy tylko łamią przepisy, itd.

    Odpowiedz
  • koltur@vp.pl(2014-12-12 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałem coś napisać ale poniżej wszystko już ujęto. Szkoda że tylko odważnych i sprawiedliwych brak

    Odpowiedz
  • nie prokurator(2014-12-12 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    ..." zwolnić z palestry i powysylać w stan spoczynku. Niech widzą jak to sie ma bez pracy. " Jak tacy fachowcy od prokuratury się tu wypowiadają to tylko pożal się Boże nad ich głupotą. Stan spoczynku dla prokuratora jest jak emerytura dla pracownika. Nie pracuje a otrzymuje 75% wynagrodzenia. W to dopiero graj jak młody 35 letni prokurator idzie " w stan spoczynku" Ludzie nie piszcie bzdur bo się ośmieszacie.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2014-12-12 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Vall piszesz prawdę, ale właściwie część prawdy, a to już jest nieprawda. Najsmutniejsze w tej pracy jest to, że prowadząc nadzór nad dochodzeniem, śledztwo wcale nie dostajesz go do oskarżania, a właściwie " dyżurny" który z nim zapoznaje się najczęściej na sali rozpraw. To to już jest chyba stara sprawdzona " przez towarzyszy radzieckich metoda oskarżania przez dyspozycyjnych oskarżycieli". Czy tak powinno być ?

    Odpowiedz
  • macgiwer(2014-12-12 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywistym jest że prokuratorzy wespół z policją to jedna wielka sitwa.
    Na własnym przykładzie:
    zgłoszenie przestępstwa do policji,sprawa trafia do prokuratora.Ten umarza postępowanie z braku znamion przestępstwa.. Moje odwołanie do Sądu ,sędzia wytyka wiele błędów,braków w czynnościach tak przez prokuratora jak i policję ,i nakazuje ponowne przeprowadzenie postępowania. Nawet instruuję nieudolnych o czynnościach które należy przeprowadzić, a o braku których to czynności pisałem, ja nie prawnik. Zlecone czynności nie zostały i tak wykonane (np nie zabezpieczono zapisu z monitoringu miejskiego,ale trudno szukać czegoś po 6 -7 miesiącach)Sprawa ponownie umorzona. Chciałbym tylko aby wszelkie napady,rozboje,grabieże dotykały samych prokuratorów,policjantów i ich rodziny. Wtedy prawo było by prawem,i nie było by głaskania bandziorów.

    Odpowiedz