statystyki

Powypadkowa trauma uzasadnia przyznanie zadośćuczynienia

15.01.2015, 05:47; Aktualizacja: 15.01.2015, 07:10

Sąd może zasądzić na rzecz poszkodowanego w wypadku zadośćuczynienie w razie powstania u niego rozstroju zdrowia, którego źródłem może być także wstrząs psychiczny - uznał Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

Sprawa dotyczy mężczyzny, który w wypadku samochodowym stracił żonę. A stało się to zaledwie 10 dni po ich ślubie, w 26-te urodziny kobiety. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał stłuczenia głowy i mózgu. Obrażenia fizyczne to jednak nic w porównaniu z cierpieniem psychicznym spowodowanym utratą osoby najbliższej. Od tego czasu, chociaż minęły już trzy lata, mężczyzna nie może się pozbierać. Obecnie nadal korzysta z psychoterapii z powodu zaburzeń depresyjnych spowodowanych śmiercią swojej drugiej połówki. Dlatego zdecydował się walczyć na drodze sądowej o większe zadośćuczynienie.

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu zasądził od ubezpieczyciela na rzecz mężczyzny kwotę 75 tys. zł na podstawie art. 446 par. 4 k.c. za doznaną krzywdę na skutek śmierci jego żony, 38 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na podstawie art. 445 par. 1 k.c. i blisko 8 tys. zł odszkodowania.

Powyższy wyrok zaskarżyły obie strony. 


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane