statystyki

Polska wygrywa i przegrywa w sprawach o wolność słowa przed ETPC

13.01.2015, 14:13; Aktualizacja: 13.01.2015, 15:46

Skazanie dziennikarza "Gazety Wyborczej" Mariana Maciejewskiego za pomówienie pracowników wrocławskich sądów w serii artykułów na temat nadużyć w wymiarze sprawiedliwości na Dolnym Śląsku stanowi w opinii trybunału strasburskiego naruszenie europejskiej konwencji praw człowieka. Z kolei w sprawie dziennikarki podlaskiego "Kuriera Porannego" Marzanny Łozowskiej, która za zarzucenie w swoim tekście korupcji byłej sędzi, została uznana winną przestępstwa zniesławienia, ETPC nie dopatrzył się ograniczenia wolności wypowiedzi.

W 2004 r. Sąd Rejonowy w Brzegu skazał Maciejewskiego, dziennikarza dolnośląskiego wydania "GW", na karę grzywny w wysokości 1,8 tys. zł oraz zasądził od od niego nawiązkę w wysokości 1 tys. zł za popełnienie przestępstwa pomówienia określonego w art. 212 par. 2 k.k. W artykule pt. "Fałszywe spojrzenie wrocławskiej Temidy" (podtytuł brzmiał "Złodzieje w wymiarze sprawiedliwości") opisał m.in. przypadek kradzieży kolekcji trofeów myśliwskich z budynku sądu. Sąd rejonowy orzekł, że Maciejewski pomówił pracowników wrocławskich sądów o postępowanie, które mogło poniżyć ich w oczach opinii publicznej i narazić na utratę zaufania społecznego i podejmowania czynności w ramach wymiaru sprawiedliwości poprzez użycie sformułowań o treści „złodzieje w wymiarze sprawiedliwości" oraz „mafijny układ prokuratorsko-sędziowski". Ponadto dziennikarz został uznany winnym pomówienia w tym samym artykule prokuratora Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu o niewłaściwe prowadzenie śledztwa w jednej ze spraw. Wyrok podtrzymał sąd apelacyjny. 


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane