statystyki

Notariusz sędzią we własnej sprawie

autor: Anna Krzyżanowska08.01.2015, 07:10; Aktualizacja: 08.01.2015, 07:29
Problem dotyczy obecnego brzmienia art. 83 par. 1 ustawy – Prawo o notariacie.

Problem dotyczy obecnego brzmienia art. 83 par. 1 ustawy – Prawo o notariacie.źródło: ShutterStock

Notariusz odmawia dokonania czynności i sprawa trafia do sądu. Ten orzeka po myśli rejenta i od takiego postanowienia nie ma już środków odwoławczych. O tym, czy taki stan jest zgodny z konstytucją, przesądzi za kilka dni trybunał

Problem dotyczy obecnego brzmienia art. 83 par. 1 ustawy – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164 ze zm. – dalej pr. not.). Zgodnie z nim na odmowę dokonania czynności notarialnej osoba zainteresowana może wnieść – w terminie tygodnia – zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej.

Zażalenie takie wnosi się za pośrednictwem notariusza, który jest obowiązany ustosunkować się do niego (również w terminie tygodnia), i wraz z zażaleniem przedstawić swoje stanowisko sądowi. Sąd zobowiązany jest rozpoznać je na rozprawie, stosując przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Niezaskarżalna decyzja

Szkopuł jednak w tym, że w żadnym z przepisów nie wyjaśniono, czy na orzeczenie sądu okręgowego przysługują środki zaskarżenia. A co za tym idzie, czy sąd, np. uznając odmowę notariusza za słuszną, powinien swoje stanowisko uzasadnić. W efekcie sędziowie, rozpoznając tego typu sprawy, bazują na orzecznictwie Sądu Najwyższego (patrz ramka) i co do zasady uznają, że sąd orzekający w takiej sprawie działa już w II instancji. Jego decyzja jest więc ostateczna.

W opinii autora skargi konstytucyjnej (sygn. akt SK 34/12) taka sytuacja jest jednak niezgodna ze standardami konstytucyjnymi. Artykułowi 83 par. 1 pr. not. zarzuca m.in. naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1 konstytucji), prawa do zaskarżania orzeczeń wydanych w I instancji, a także prawa do rozpoznania sprawy w co najmniej dwuinstancyjnym postępowaniu sądowym (art. 78 w związku z art. 176 ust. 1 konstytucji).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Joanna Żakowska(2015-01-08 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Notariusze kolejna kasta nietykalnych . "Państwo prawa" .

  Odpowiedz
 • biblia(2015-01-09 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  w naszym ustawodawstwie jest pek literek nie ustaw ktore urzednicy panstwowi powinni przestrzegac.

  to nagminne, ze zazalenia i odwolania na urzednikow rozpatruja oni sami albo ich kolesie z zza biurka!

  to w dyktaturze sa bardziej normalne przepisy niz w kodeksach polskich.

  Odpowiedz
 • cd(2015-01-25 00:05) Zgłoś naruszenie 00

  A co zrobić, gdy Notariusz dokonuje bezprawnych zapisów w Aktach Notarialnych a Sąd Rejonowy dokonuje na ich podstawie zapisów w Księgach Wieczystych również bezprawnych. W Polsce przyjęło się że bezprawna czynność w następnej po niej czynności prawnej na podstawie tej łamiącej prawo jest już zgodna z prawem a przecież to również przestępstwo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane