statystyki

Notariusz sędzią we własnej sprawie

autor: Anna Krzyżanowska08.01.2015, 07:10; Aktualizacja: 08.01.2015, 07:29
Problem dotyczy obecnego brzmienia art. 83 par. 1 ustawy – Prawo o notariacie.

Problem dotyczy obecnego brzmienia art. 83 par. 1 ustawy – Prawo o notariacie.źródło: ShutterStock

Notariusz odmawia dokonania czynności i sprawa trafia do sądu. Ten orzeka po myśli rejenta i od takiego postanowienia nie ma już środków odwoławczych. O tym, czy taki stan jest zgodny z konstytucją, przesądzi za kilka dni trybunał

Problem dotyczy obecnego brzmienia art. 83 par. 1 ustawy – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164 ze zm. – dalej pr. not.). Zgodnie z nim na odmowę dokonania czynności notarialnej osoba zainteresowana może wnieść – w terminie tygodnia – zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej.

Zażalenie takie wnosi się za pośrednictwem notariusza, który jest obowiązany ustosunkować się do niego (również w terminie tygodnia), i wraz z zażaleniem przedstawić swoje stanowisko sądowi. Sąd zobowiązany jest rozpoznać je na rozprawie, stosując przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Niezaskarżalna decyzja

Szkopuł jednak w tym, że w żadnym z przepisów nie wyjaśniono, czy na orzeczenie sądu okręgowego przysługują środki zaskarżenia. A co za tym idzie, czy sąd, np. uznając odmowę notariusza za słuszną, powinien swoje stanowisko uzasadnić. W efekcie sędziowie, rozpoznając tego typu sprawy, bazują na orzecznictwie Sądu Najwyższego (patrz ramka) i co do zasady uznają, że sąd orzekający w takiej sprawie działa już w II instancji. Jego decyzja jest więc ostateczna.

W opinii autora skargi konstytucyjnej (sygn. akt SK 34/12) taka sytuacja jest jednak niezgodna ze standardami konstytucyjnymi. Artykułowi 83 par. 1 pr. not. zarzuca m.in. naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1 konstytucji), prawa do zaskarżania orzeczeń wydanych w I instancji, a także prawa do rozpoznania sprawy w co najmniej dwuinstancyjnym postępowaniu sądowym (art. 78 w związku z art. 176 ust. 1 konstytucji).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Joanna Żakowska(2015-01-08 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Notariusze kolejna kasta nietykalnych . "Państwo prawa" .

  Odpowiedz
 • biblia(2015-01-09 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  w naszym ustawodawstwie jest pek literek nie ustaw ktore urzednicy panstwowi powinni przestrzegac.

  to nagminne, ze zazalenia i odwolania na urzednikow rozpatruja oni sami albo ich kolesie z zza biurka!

  to w dyktaturze sa bardziej normalne przepisy niz w kodeksach polskich.

  Odpowiedz
 • cd(2015-01-25 00:05) Zgłoś naruszenie 00

  A co zrobić, gdy Notariusz dokonuje bezprawnych zapisów w Aktach Notarialnych a Sąd Rejonowy dokonuje na ich podstawie zapisów w Księgach Wieczystych również bezprawnych. W Polsce przyjęło się że bezprawna czynność w następnej po niej czynności prawnej na podstawie tej łamiącej prawo jest już zgodna z prawem a przecież to również przestępstwo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane