statystyki

Fronczek: Między podatkowym młotem a kowadłem

autor: Rafał Fronczek02.01.2015, 07:23; Aktualizacja: 02.01.2015, 08:41
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Jednym z licznych obowiązków nałożonych na komorników sądowych jest rola płatnika podatku od towarów i usług. Komornicy sądowi są bowiem płatnikami od, dokonywanej w trybie egzekucji, dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem przepisów.

Niestety, realizacja tego zadania wiąże się z poważnymi trudnościami, które w skrajnym wypadku uniemożliwiają ustalenie istnienia obowiązku podatkowego czy też terminowe odprowadzenie podatku na rachunek organu podatkowego. Dotyczy to przede wszystkim egzekucji z nieruchomości. Ponieważ Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nakłada na komorników sądowych obowiązki płatnika podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów polegającej na sprzedaży nieruchomości, jest zgodny z Konstytucją RP, Krajowa Rada Komornicza złożyła skargę do Komisji Wspólnot Europejskich w sprawie nieprzestrzegania przez Polskę prawa wspólnotowego. Wskazała na niezgodność przepisów krajowych z przepisami dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Skarga wciąż czeka na rozpoznanie.

Tymczasem komornicy wykorzystują wszelkie możliwe sposoby zmierzające do ustalenia, czy dostawa nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji jest objęta VAT. Często nie jest to jednak możliwe, bo informacje konieczne do ustalenia istnienia obowiązku podatkowego znajdują się w posiadaniu dłużnika. Na niewiele zdają się przepisy uprawniające komorników do żądania od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgania od różnego rodzaju organów informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji (pomijając wątpliwość, czy są to informacje konieczne do prowadzenia egzekucji).

Niestety dłużnicy zwykle nie są zainteresowani współpracą z organem egzekucyjnym, również w zakresie wyjaśnienia, czy sprzedaż przedmiotu egzekucji podlega obowiązkowi podatkowemu. W takich sytuacjach nie jest możliwe ustalenie właściwego stanu faktycznego.

W konsekwencji w przypadku niepobrania podatku lub pobrania go w kwocie niższej od należnej komornik będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe jako płatnik. Jeżeli natomiast pobierze podatek, który nie będzie należny, narazi się na odpowiedzialność cywilną z tytułu wyrządzenia szkody wierzycielowi, który nie został zaspokojony w części odprowadzonej jako podatek od dostawy dokonanej w trybie egzekucji. Nie można pominąć też złożonej sytuacji nabywcy, który jest podatnikiem VAT, w zakresie odliczenia podatku naliczonego.

Nawet w przypadku prawidłowego ustalenia przez komornika stanu faktycznego problemem jest odprowadzenie podatku na rachunek organu podatkowego, albowiem środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości znajdują się na rachunku sum depozytowych, w dyspozycji sądu, od którego zależy termin przekazania komornikowi środków stanowiących należny podatek. Taka sytuacja niejednokrotnie już prowadziła do wydania przez organ podatkowy decyzji o odpowiedzialności komornika jako płatnika z tytułu niewpłaconego należnego podatku od sprzedaży nieruchomości, pomimo że nie mógł on dysponować kwotą uzyskaną z licytacji nieruchomości, ponieważ znajdowała się na rachunku depozytowym sądu. Konsekwencje takiego stanu mogą być dla komornika katastrofalne – obowiązek uiszczenia zaległości podatkowej, wszczęcie postępowania karnoskarbowego skutkujące zawieszeniem w czynnościach, a w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo skarbowe – utrata stanowiska.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Koryfeusz(2015-01-05 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jak komornik ma stosować prawo podatkowe, gdy nie ma o tym pojęcia - na aplikacji tego tematu nie ma, tym bardziej na egzaminie... ten tekst to obraz bezradności, przepis art. 18 Ustawy o VAT niewiele mówi, jeżeli nie zna się podstawowych zasad VAT, takie problemy ma każdy przedsiębiorca, tylko komornik obudził się z ręką w nocniku...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane