statystyki

Jakie obowiązki na stoku ma narciarz?

autor: Małgorzata Raczkowska29.12.2014, 18:00
narty

Jakie obowiązki na stoku ma narciarz?źródło: ShutterStock

Od kilku sezonów nie jeździłam na nartach na polskich stokach – starałam się wyjeżdżać w Alpy. W tym roku to się nie uda, będziemy wyskakiwać weekendowo do naszych ośrodków – opowiada pani Ewa z Krakowa, która ma nadzieję, że śnieg jednak spadnie. – Mam więc dwa ważne pytania. Czy wprowadzono już w Polsce obowiązek jazdy w kaskach? Wiem, że były z tym jakieś zawirowania. I czy ktoś kontroluje trzeźwość narciarzy na stokach? Pamiętam sprzed lat plagę pijaków na nartach – pod wieczór robiło się wręcz niebezpiecznie – opowiada czytelniczka.

Wzorem krajów alpejskich cywilizują się też nasze ośrodki narciarskie. I nie chodzi tylko o nowe kolejki, ratraki i systemy zaśnieżania, ale też o większą dbałość o bezpieczeństwo narciarzy na stokach. Także zasady bezpieczeństwa na stoku zostały uregulowane przepisami, które weszły w życie w 2012 r. Nakładają one obowiązek jazdy w kasku. Dotyczy on jednak tylko dzieci i młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 16 lat. Obsługa wyciągu ma prawo nie wpuścić takich osób bez ochronnego nakrycia głowy na stok. Natomiast rodzice lub opiekunowie, którzy dopuszczą, by dziecko jeździło na nartach lub snowboardzie bez kasku, narażą się na karę grzywny nawet do 5 tys. złotych. Dorosłym i starszej młodzieży pozostawiono wolny wybór: mogą, ale nie muszą chronić głowy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane