statystyki

Przechowywanie nagrania z napastnikiem jest przetwarzaniem danych osobowych

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk12.12.2014, 07:32; Aktualizacja: 12.12.2014, 12:52
Trybunał odpowiedział, że nadzór kamer prowadzi do przetwarzania danych.

Trybunał odpowiedział, że nadzór kamer prowadzi do przetwarzania danych.źródło: ShutterStock

Obraz człowieka zarejestrowany przez kamerę stanowi dane osobowe. Pozwala bowiem ustalić jego tożsamość. Dlatego nawet wideonadzór własnego domu, który obejmuje wycinek drogi publicznej, nie może być uważany za czynność o charakterze osobistym – orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sędziowie dodali jednak, że przepisy dyrektywy 25/46/WE w sprawie ochrony danych osobowych pozwalają uwzględnić uzasadnione interesy używającego kamery, związane z ochroną jego własności, zdrowia i życia.

František Ryneš, któremu wielokrotnie wybijano szyby w oknach, zainstalował kamerę nagrywającą, co się dzieje przed domem. Zapis pozwolił ustalić podejrzanych. Jeden z nich poskarżył się urzędowi ds. ochrony danych osobowych, że Ryneš bezprawnie przetwarza jego dane osobowe. Kamera nagrała napastnika strzelającego z procy z publicznej drogi. Urząd ukarał właściciela monitoringu grzywną. Czeski naczelny sąd administracyjny, rozpatrując sprawę, zapytał TS o interpretację dyrektywy.

Trybunał odpowiedział, że nadzór kamer prowadzi do przetwarzania danych. Ten zaś, który rozciąga się na przestrzeń publiczną, wykracza poza sferę prywatną. Niemniej państwa UE mogą ograniczyć zakres praw i obowiązków związanych z ochroną danych, gdy jest to konieczne dla zabezpieczenia działań dochodzeniowo-śledczych w sprawach karnych.


Pozostało 8% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Przetwarzanie danych ????(2014-12-12 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  Czy gromadzenie zapisu wizyjnego na wszelki wypadek.

  A może robienie zdjęć i filmów jest juz przestepstwem...bo też przetwarza sie obraz z przestrzeni publicznej

  Odpowiedz
 • rjaw(2014-12-12 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  I tak oto nadmiar "poprawności" prowadzi do tego, że przestępaca kreuje się na ofiarę. W jednym z amerykańskich filmów uniewinniony bogaty czarny charakter mówi "kocham ten system".

  Odpowiedz
 • z(2014-12-12 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  Bandyta ofiarą :)

  Odpowiedz
 • ciekawy(2014-12-12 17:05) Zgłoś naruszenie 00

  Fachowcy. Jak to się ma do kamerek w samochodach nagrywających i działających " w przestrzeni publicznej " ?

  Odpowiedz
 • Nihooya(2014-12-17 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  Do "ciekawy"
  Dopóki nagrywasz do tzw. "celów własnych" i nie ujawniasz nagrań, nie jest to podciągane pod GIODO. Jeżeli jednak chciałbyś udowodnić na Policji (np) że to ten drugi jest sprawcą wypadu, powinieneś zamazać wszystkie tablice rejestracyjne, twarze itp. Drugą opcją jest zostanie pozwanym przez takiego gościa za nieuprawnione przetwarzanie jego DO.
  Inną sprawą jest to, że za DANE OSOBOWE uznawane są takie dane, które pozwalają na zidentyfikowanie osoby bez ponoszenia nadmiernych kosztów... czy samo wideo do takich danych należy? Sama "twarz" może się powtarzać...czasem nawet kilkukrotnie...
  Jak to mówią... każdy ma swojego sobowtóra.

  Odpowiedz
 • Jasiek.(2014-12-12 08:27) Zgłoś naruszenie 01

  A jak jest z kamerami, na początek prywatnej telewizji? Przecież jest to również przetwarzanie danych osobowych przez prywatny podmiot, którego celem jest np. osiągnięcie zysku z emitowanych równocześnie reklam. Również w tym przypadku może dojść do wyrządzenia krzywdy - szef myślał, że pracownik jest w pracy, a kamera wyłapała go (albo jego charakterystyczny, oklejony samochód) w innym miejscu.

  I zacyna się paranoja. Czy Telewizja również powinna wszystko, co rejestruje swoimi kamerami zamazywać? Na to utrzymujemy europosłów, żeby takie kwiatki prawne nam sadzili?

  Odpowiedz
 • oszolomklasyczny33(2017-07-17 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  taka polityka o DO sparawia ze dowod nagrany z kamery napasci na twoj dom czy twoja rodzine staje sie nie wazny !! tylko po to aby tylko ...sedzia lub prokurator mog wedlug " wol standardow unijnych " wydac wyrok skazujacy :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane