statystyki

Prokurator może zapłacić wysoką cenę za wykroczenie drogowe

autor: Ewa Ivanova04.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 04.12.2014, 07:32
Oskarżycieli przed odpowiedzialnością za wykroczenia chroni dziś immunitet materialny.

Oskarżycieli przed odpowiedzialnością za wykroczenia chroni dziś immunitet materialny.źródło: ShutterStock

Od 1 lipca 2011 r. do 23 października 2014 r. wszczęto 997 spraw dotyczących przekroczenia prędkości przez osoby posiadające immunitet. Prokuratorów dotyczyło 339 postępowań (sędziów – 613, posłów i senatorów 45). Średnio daje to rocznie ok. 113 spraw na 6 tys. prokuratorów.

Oskarżycieli przed odpowiedzialnością za wykroczenia chroni dziś immunitet materialny. A to oznacza, że prokurator złapany na łamaniu przepisów ruchu drogowego ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Wielu jest oburzonych, że to mało. Ale prokuratorzy przekonują, że płacą czasem drakońską cenę za przekroczenie prędkości czy zaparkowanie mimo zakazu. Zamiast mandatu w wysokości kilkuset złotych jako karani dyscyplinarnie tracą szansę na awans płacowy.

– Zetknąłem się ze sprawą prokuratora, który został obwiniony przez rzecznika dyscyplinarnego za wykroczenie polegające na parkowaniu przed sądem mimo zakazu – mówi Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

– Pracodawca nie zapewnił mu miejsca do parkowania, a prokurator spieszył się na rozprawę. Można zatem powiedzieć, że działał w stanie wyższej konieczności. Mimo to otrzymał naganę – wyjaśnia Skała.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • CVB(2014-12-05 08:34) Zgłoś naruszenie 00

  Co z tego, że prokurator złamał zakaz parkowania przed sądem? Zakaz go nie dotyczy? A bankowiec ma stawać na zakazie przed bankiem, nauczyciel przed szkołą, sklepikarz przed sklepem itd. Oj chyba komuś się wydawało, że należy do rasy panów.

  Odpowiedz
 • EWA(2014-12-04 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  moze dlatego trzebaby wreszcie wymierzac zaczac prokuratorom takie same kary jak obywatelom wszystkim ???

  bo jesli karani to drakonsko rzeczywiscie! chyba, ze podludzie?

  Odpowiedz
 • św.piotr(2014-12-06 11:47) Zgłoś naruszenie 00

  To halucynacja prokuratorska z karami w ramach braku awansu. Prawo dla innych kierowców przewiduje punktu karne i mandat karny to musi dotyczyć wszystkich kierowców bez względu na pełnione funkcje i zawód. Nie ma innego prawa jazdy dla prokuratorów, sędziów, posłów itd. Prawo jazdy jest jednym dokumentem dla każdego kierowcy. Dlatego też za wykroczenia, czy przestępstwa drogowe powinna i musi być jedna i jednakowa kara.

  Odpowiedz
 • nie lubię szlachty(2014-12-04 13:05) Zgłoś naruszenie 00

  a nie przeszkadza szanownym państwu prokuratorom, że ludzie za np. naruszenie prawa budowlanego są podwójnie karani - z prawa karnego i z prawa administracyjnego (gdzie są grzywny po 20tys.zł)? tego prokuratura nie widzi? nie widzą też prokuratorzy, że ludzie są podwójnie karani za kradzież prądu? tylko ich własne wykroczenia ich bolą?

  Odpowiedz
 • x(2014-12-04 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Widzą, ale o tym, że tak podwójnie trzeba karać orzekł Trybunał Konstytucyjny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane