statystyki

Kasacja ministra uderza w trójpodział władz

autor: Ewa Ivanova27.11.2014, 07:30; Aktualizacja: 27.11.2014, 09:39
prawo, sąd

Prokuratura Generalna również przypomina, że w październiku 2012 r. prokurator generalny negatywnie zaopiniował podobną propozycję ministra sprawiedliwości, zawartą w projektach dotyczących ustroju prokuraturyźródło: ShutterStock

Od dziś minister sprawiedliwości może kwestionować prawomocne wyroki w sprawach karnych. Podobnie jak prokurator generalny i rzecznik praw obywatelskich może wnieść kasację nadzwyczajną od każdego orzeczenia sądu kończącego postępowanie. To efekt nowelizacji przepisów kodeksu postępowania karnego, która właśnie wchodzi w życie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1556). Pomysłodawcą tego rozwiązania byli posłowie PiS, ale poparła je także większość sejmowa i resort sprawiedliwości.

Ministra – podobnie jak PG i RPO – nie obowiązuje ustawowy termin na wniesienie kasacji (30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem). Otrzymuje on też prawo wglądu do akt po zakończeniu postępowania. Nowe rozwiązanie jest powszechnie krytykowane w środowisku prawniczym. Niektórzy ostrzegają, że czynny polityk, jak szeryf, będzie mógł wywierać w konkretnych sprawach nacisk na władzę sądowniczą. Dla wielu to także dowód na bezprecedensową próbę odbudowy kompetencji, jakie minister posiadał, gdy jednocześnie pełnił funkcję prokuratora generalnego. Rozdzielenie tych urzędów nastąpiło w 2010 r.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ŻNIWIARZ(2014-11-27 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem dumny. To jest moja robota.
  Udało mi się zrobić coś dobrego w tym kraju.

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2014-11-27 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  Apeluję do ludzi:
  Niech się wszyscy ruszą i piszą do prezydenta, Sejmu, Senatu Ministra i Pani Premier:
  ZLIKWIDUJMY BATONIKOWE WIĘZIENIA. ZABIERZMY TRZECIEJ WŁADZY DUŻO WŁADZY.
  TE SĄDY KTÓRE SĄDZĄ NIE NADAJĄ SIĘ DO SĄDZENIA. WŁADZY TRZEBA UŻYWAĆ MĄDRZE.

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2014-11-27 16:23) Zgłoś naruszenie 00

  KASACJA MINISTRA UDERZA, ALE CHYBA W CZYJŚ MALUTKI ROZUMEK

  Odpowiedz
 • sasanka(2014-11-27 22:57) Zgłoś naruszenie 00

  "Niektórzy ostrzegają, że czynny polityk, jak szeryf, będzie mógł wywierać w konkretnych sprawach nacisk na władzę sądowniczą."

  1. A dlaczego ci niektórzy nie widzą takiego zagrożenia ze strony PG i RPO?
  2. To przerażające jaką mamy słabą władzę sądowniczą, skoro obawia się, że ulegnie naciskom MS, pomimo korzystania z licznych instytucji gwarantujących jej niezawisłość (immunitet, stan spoczynku, nieusuwalność, wysokie uposażenie ...). Kasacja to tylko kasacja. Wyrok w dalszym ciągu wydaje sąd, który - niezależnie od tego kto wnosi kasację- ma być niezawisły.

  Odpowiedz
 • EWA(2015-07-21 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  do sasanka
  chybanie wiesz co piszesz albo piszesz we wlasnej i kolesiow obronie!
  sadma byc moralny a to barachlo co ostatnio sobie na wszystko pozwala, nie zasluguje ani na niezawislosc ani na szacunek! tak powinno to znaczy powinno byc w zyciu!

  a ja pisze, ze to wszystko to najgorsza banda zgraja lachmaniarzy, ktorzy porzydnej wladzy i pracownikom wymieru sprawiedliwosi wytoczyli wojne i brudami - wyrokami zasypuja biednych poszkodowanych w kazdej skardze ludzi!

  ja tez marze, zewejde do sadu ze skazga i zaden lachmaniarz nie okradnie mniei nie zbeszczesci mojego pochodzenia i nazwiska! a to to co tam sie panoszy bezkarnie wlasnie niezawisle powinno sie oddac na zlom!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane