statystyki

Projekty regulaminów powinny być konsultowane z prezesem UOKiK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.11.2014, 08:00; Aktualizacja: 26.11.2014, 08:01
umowa-kontrakt

Ministerstwo popiera pomysł ale zastrzega, że taka uprzednia konsultacja nie mogłaby ograniczać Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w razie wniesienia sprawy o dokonanie kontroliźródło: ShutterStock

Projekt założeń do zmian w kodeksie postępowania cywilnego, który ma pomóc w walce z szantażem klauzulami, jest już po komisji uzgodnieniowej. Część uwag zgłoszona w ramach konsultacji i uzgodnień została uwzględniona przez autora projektu, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości.

Interpretacja urzędu

Wśród podmiotów, które zgłosiły własne postulaty, była Konfederacja Lewiatan. Zaproponowała ona m.in. wprowadzenie mechanizmu konsultowania projektów postanowień wzorców umownych pod względem ich ewentualnej abuzywności. Lewiatan proponuje, aby odbywało się to np. w formie wniosku o wydanie interpretacji, kierowanego do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub w ramach konsultacji przeprowadzanych w uregulowanym trybie. Konfederacja zaznacza, że w tym drugim przypadku prezes UOKiK powinien mieć obowiązek udziału w tego typu konsultacjach, wnioskowanych przez przedsiębiorcę. To nie może zależeć od dobrej woli urzędnika – zaznacza Konfedracja Lewiatan.

„Warto rozważyć wprowadzenie tego rodzaju narzędzi, które przecież w ogromnym stopniu przyczyniłyby się do ochrony interesów konsumentów, a jednocześnie nie byłyby represyjne wobec przedsiębiorców. Z kolei tam, gdzie przedsiębiorca nie zgadzałby się z organem administracji (i odwrotnie), istniałaby droga sądowa” – czytamy w opinii. Zdaniem konfederacji ich propozycja jest bardzo dobrym sposobem na prewencyjne oddziaływanie na obrót i zapobieganie stosowaniu postanowień będących klauzulami niedozwolonymi.

Podobnego zdania jest resort sprawiedliwości, który w zestawieniu uwag do projektu wskazuje, że to propozycja ciekawa i do rozważenia, gdyby udało się ją zrealizować. Ministerstwo zaznacza jednak, że taka uprzednia konsultacja nie mogłaby ograniczać Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w razie wniesienia sprawy o dokonanie kontroli. Co najwyżej wyłączone mogłoby być nałożenie kary pieniężnej na przedsiębiorcę, który stosował wzorzec skontrolowany uprzednio przez UOKiK – proponuje MS.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane