statystyki

Nowe obowiązki sądów rejonowych wydłużą postępowania o wpis do KRS

autor: Anna Gałas, Artur Lesiak, Wojciech Łukowski25.11.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:49
prawo, sąd

Na podstawie poselskiego projektu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.źródło: ShutterStock

Wiele nowych obowiązków sądu, związanych z likwidacją martwych spółek, wpłynie negatywnie na sprawność postępowań o wpis do KRS

Na podstawie poselskiego projektu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Projekt odpowiadał części rządowych założeń, do których zgłaszano wiele uwag. Bardzo istotne zgłosili np. prezesi Sądu Okręgowego w Warszawie czy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, wskazując, iż obciążenie sądów nowymi obowiązkami wymagać będzie wzmocnień kadrowych. Przedstawiono zresztą alternatywne sposoby rozwiązania problemów, jakie wynikają z istnienia martwych spółek, jak nieostateczne ich wykreślenie bez przejmowania majątku przez Skarb Państwa czy też wpisanie w KRS wzmianki o braku aktywności podmiotu. Krytyczną ocenę przesłali również Sąd Najwyższy i prokurator generalny.

Wątpliwości budzi zasadność wielu rozwiązań, jak np. przejmowania majątku wykreślanych podmiotów przez Skarb Państwa czy wprowadzenia dwuetapowego postępowania likwidacyjnego, obciążającego nowymi powinnościami sąd rejestrowy i starostów. Postępowanie to ma mieć na celu poszukiwanie majątku zbywalnego podmiotów martwych.

Co z kognicją


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • K(2014-11-26 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    sądy to niestety całkowicie zamknięta grupa zawodowa z pomocą parlamentu, prezydenta i innych gremiów, wszystkich zresztą szeroko i bardzo krytykowanych przez społeczeństwo, tam nikt niczego nie przyspieszy, że istnieją inni ludzie, to mało kogo w zasadzie obchodzi, poza wyjątkami ; przejmowania majątku wykreślanych podmiotów przez Skarb Państwa tzn. przez sądy czy partie polityczne czy obydwa czy inne?!

    Odpowiedz
  • rapar(2014-11-25 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście, że to nowelizacja bez sensu. Ktoś się karmi iluzją, że na sądy można dołożyć zadań z urzędu i nie odbije się to załatwianiu wniosków. Lepiej aby raczej sąd rejestrowy wniosek szybciej rozpatrywał, a nie miał zajmować się jakimiś dodatkowymi postępowaniami z urzędu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane