statystyki

Nowe obowiązki sądów rejonowych wydłużą postępowania o wpis do KRS

autor: Anna Gałas, Artur Lesiak, Wojciech Łukowski25.11.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:49
prawo, sąd

Na podstawie poselskiego projektu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.źródło: ShutterStock

Wiele nowych obowiązków sądu, związanych z likwidacją martwych spółek, wpłynie negatywnie na sprawność postępowań o wpis do KRS

Na podstawie poselskiego projektu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Projekt odpowiadał części rządowych założeń, do których zgłaszano wiele uwag. Bardzo istotne zgłosili np. prezesi Sądu Okręgowego w Warszawie czy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, wskazując, iż obciążenie sądów nowymi obowiązkami wymagać będzie wzmocnień kadrowych. Przedstawiono zresztą alternatywne sposoby rozwiązania problemów, jakie wynikają z istnienia martwych spółek, jak nieostateczne ich wykreślenie bez przejmowania majątku przez Skarb Państwa czy też wpisanie w KRS wzmianki o braku aktywności podmiotu. Krytyczną ocenę przesłali również Sąd Najwyższy i prokurator generalny.

Wątpliwości budzi zasadność wielu rozwiązań, jak np. przejmowania majątku wykreślanych podmiotów przez Skarb Państwa czy wprowadzenia dwuetapowego postępowania likwidacyjnego, obciążającego nowymi powinnościami sąd rejestrowy i starostów. Postępowanie to ma mieć na celu poszukiwanie majątku zbywalnego podmiotów martwych.

Co z kognicją


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • K(2014-11-26 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    sądy to niestety całkowicie zamknięta grupa zawodowa z pomocą parlamentu, prezydenta i innych gremiów, wszystkich zresztą szeroko i bardzo krytykowanych przez społeczeństwo, tam nikt niczego nie przyspieszy, że istnieją inni ludzie, to mało kogo w zasadzie obchodzi, poza wyjątkami ; przejmowania majątku wykreślanych podmiotów przez Skarb Państwa tzn. przez sądy czy partie polityczne czy obydwa czy inne?!

    Odpowiedz
  • rapar(2014-11-25 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście, że to nowelizacja bez sensu. Ktoś się karmi iluzją, że na sądy można dołożyć zadań z urzędu i nie odbije się to załatwianiu wniosków. Lepiej aby raczej sąd rejestrowy wniosek szybciej rozpatrywał, a nie miał zajmować się jakimiś dodatkowymi postępowaniami z urzędu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane