statystyki

Zmiany w prawie działalności gospodarczej: Odrastające głowy Hydry, czyli urzędnik w roli regulatora

autor: Andrzej Kidyba21.11.2014, 00:00; Aktualizacja: 21.11.2014, 08:51
Andrzej Kidyba prof. zw. dr hab., kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego na UMCS w Lublinie

Andrzej Kidyba prof. zw. dr hab., kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego na UMCS w Lublinieźródło: Materiały Prasowe

Z pewną trwogą przeczytałem informację, że Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nowym prawem działalności gospodarczej. Co więcej, powstała pierwsza wersja założeń i co interesujące, jeszcze przed konsultacjami w samym resorcie.

A więc możemy przyjąć, że powstały założenia ustawy, ale nie są to jeszcze założenia Ministerstwa Gospodarki. Ciekawe, ale logiczne. Bo jeżeli okaże się, że wspomniane założenia nie będą zaakceptowane – a mam nadzieję, że tak będzie – to ministerstwo umyje ręce. Choć będzie trudno, bo nowa pani premier w swoim exposé zapowiedziała prace nad nową ustawą.

Zapoznając się z założeniami, nie można nie dostrzec jednej, podstawowej ich cechy. Otóż, nie będzie to żadna nowa konstytucja dla przedsiębiorców, jak ją już zaczęto określać, ale zupełnie coś innego. Ustawa taka, jeżeli powstanie, powinna mieć inny tytuł, np.: ustawa „o nastawieniu administracji do przedsiębiorców” albo ustawa „o przeciwdziałaniu wpływom administracji na przedsiębiorców”. I być może taka ustawa jest potrzebna, ale nie może aspirować do miana „prawa działalności gospodarczej”. To ostatnie ma się odnosić do prowadzenia działalności gospodarczej, określać jej ramy i zasady nią rządzące, a nie regulować relacje z administracją państwową i samorządową. Zaproponowany w założeniach zbiór zasad można zapisać w preambule, ale nie powinien on koncentrować się na ochronie przedsiębiorców przed patologicznym, bo tak je trzeba nazwać, oddziaływaniem państwa, którego emanacją jest w końcu też administracja państwowa.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane