statystyki

Sąd dojdzie czy to zabójstwo z miłości czy rozgoryczenia

autor: Ewa Maria Radlińska17.11.2014, 08:23; Aktualizacja: 17.11.2014, 09:50

Wytrącenie z równowagi psychicznej, które z reguły towarzyszy przestępstwom zabójstwa, nie jest równoznaczne z działaniem w afekcie.

Tomek (tak go nazwijmy na potrzeby opisania tego wyroku, biorąc w tym celu pierwsze imię z brzegu), pięć lat temu poznał Alę (też naprawdę miała na imię inaczej). Przyjaźnili się, a po dwóch latach stali się parą. Oboje byli młodzi. Ala nie miała skończonych 18 lat. Początkowo byli zgodną parą lecz z czasem zaczęło dochodzić między nimi do konfliktów, a nawet do rozstań. Głównie przez zazdrość i zaborczość Tomka. Był też agresywny. Co najmniej raz w trakcie trwania związku, uderzył Alę w klatkę piersiową. Ale dziewczyna wybaczyła.

Serce z krwi na ścianie

Ala była zafascynowana chłopakiem. Chciała, by wspólnie zamieszkali u niego. Do tego momentu rodzice dziewczyny akceptowali ten związek, lecz nie wyrazili zgody na taki krok do momentu ukończenia przez córkę osiemnastego roku życia. Nasiliły się także problemy wychowawcze z Alą, opuściła się w nauce, okłamywała rodziców by spędzać czas w mieszkaniu Tomka. Miała miejsce także sytuacja, że z mieszkania Tomka zginęły pieniądze w kwocie około 2 tys. zł, a chłopak oskarżył o ich zabór Alę, która nie przyznawała się do kradzieży. Chłopak nawet podjął w tym celu próby przebadania ukochanej na wariografie, jednakże do badania nie doszło. Ostatecznie rodzice Ali zwrócili Tomkowi pieniądze. W pewnym momencie Ala zaczęła odsuwać się od Tomka. Naciskała, by chłopak częściej spotykał się ze znajomymi chcąc w ten sposób również mieć możliwość częstszego spotykania się z własnymi znajomymi. W końcu na początku 2013 r. dziewczyna postanowiła o rozstaniu. Tomek nie mógł pogodzić się jej decyzją. Spotkali się, choć Ala obawiała się chłopaka. Zdarzyło się, że podczas rozmowy Tomek pod wpływem emocji, silnie uderzył pięścią w mur raniąc sobie rękę. Równocześnie Ala zachowywała się dwuznacznie. Z jednej strony dawała Tomkowi do zrozumienia, że nie chce pozostawać z nim w związku, a z drugiej strony często czule odnosiła się do niego, przytulała. Pewnego dnia Tomek przeglądał stronę internetową Ali na Facebooku i dostrzegł tam jej zdjęcia ze znajomymi. Umówił się z nią na spotkanie, by wyjaśnić tę kwestię. Zaczęli się kłócić a następnie szarpać. Ala próbowała wyjść z mieszkania, ale Tomek jej na to nie pozwolił, przytrzymując ją na łóżku. W trakcie szarpaniny Tomek chwycił leżący na stole kabel USB, owinął go na szyi Ali i zaciskał. Dziewczyna broniła się, ale chłopak uderzył ją ręką w głowę, chcąc zmniejszyć jej opór, następnie dalej ją dusił. Po kilku minutach, gdy stwierdził, że dziewczyna nie oddycha, zwolnił uścisk. Krwią z nosa dziewczyny namalował na ścianie serce, a następnie podpisał kopertę dla siostry, gdzie włożył swoje oszczędności, by jej przekazać. Na ścianie mieszkania napisał „Kocham Cię”,, Dlaczego tyle razy mnie okłamywałaś”, „Jak można bawić się słabościami i uczuciami innej osoby przez tyle czasu”.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane