statystyki

Więź matki z dzieckiem warta 100 tys. zł

autor: Paulina Szewioła14.11.2014, 04:08; Aktualizacja: 14.11.2014, 09:46

Kobieta, która w wyniku zaniedbań ze strony lekarzy urodziła upośledzone fizycznie i psychicznie dziecko i tym samym bezpowrotnie utraciła możliwość realizowania się w pełni w roli matki, może domagać się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych - uznał Sąd Okręgowy w Łodzi. 

B.K. w wyniku błędu popełnionego przez personel medyczny przy porodzie, urodziła chore dziecko (ten fakt został potwierdzony prawomocnym wyrokiem). Dlatego zdecydowała się pozwać Skarb Państwa na kwotę 200 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Jako podstawę prawną swojego roszczenia wskazała art. 23 k.c. Argumentowała, że szczególna więź rodziców z dzieckiem zasługuje na status dobra osobistego. Podkreśliła, że w wyniku zaniedbań lekarzy, za których odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, straciła możliwość wychowywania zdrowego dziecka i nawiązania z nim relacji matka-syn. Chłopiec dotknięty jest bowiem dziecięcym porażeniem mózgowym ze spastycznym niedowładem czterokończynowym. Nie ma z nim kontaktu słownego i jest całkowicie uzależniony od pomocy innych osób, bowiem nie jest nawet w stanie samodzielnie przewrócić się z boku na bok. Występują też u niego okresowe napady padaczki.

Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę w odpowiedzi na pozew wniósł o jego oddalenie. Podniósł, że żądanie kobiety nie znajduje oparcia w przepisach, bowiem to nie ona została pokrzywdzona przez lekarzy, tylko jej syn. W piśmie procesowym wskazano również, iż prawo B.K. do niezakłóconego życia rodzinnego nie zostało naruszone, bowiem o jego pogwałceniu możemy mówić tylko w sytuacji, gdy dochodzi do zerwania istniejących już więzi. 

Sąd Okręgowy w Łodzi przychylił się jednak do żądań kobiety.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pozywam.blogspot.com(2014-11-14 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo ważne orzeczenie. Sąd docenił coś nieuchwytnego, co jak na razie było bagatelizowane przez szpitale. Prawda jest taka, że to matka będzie z tym dzieckiem. Jeśli ktokolwiek da miłość, ulży dziecku to tylko rodzice.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane