statystyki

Jeśli są podstawy, wymeldowanie z urzędu jest możliwe

autor: Renata Żaczek14.11.2014, 07:48; Aktualizacja: 14.11.2014, 08:54
prawo-wymiar sprawiedliwości

niosek o wymeldowanie osoby, która nie przebywa w miejscu zameldowania, musi zawierać jej dane oraz uzasadnienie, dlaczego chcemy ją wymeldować oraz wszelkie informacje mogące pomóc w ustaleniu jej miejsca pobytuźródło: ShutterStock

Kuzyn, który mieszkał u mnie kilka lat temu, ciągle jest zameldowany. Nie wiem, gdzie teraz przebywa, ponieważ od kiedy się wyprowadził, nie mam z nim kontaktu. Czy mogę go wymeldować bez jego wiedzy – pyta pani Krystyna.

Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż istnieje coś takiego jak wymeldowanie administracyjne (z urzędu). Zameldowanie służy bowiem wyłącznie celom ewidencyjnym i potwierdza fakt pobytu w danym lokalu. Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące, jest zobowiązana wymeldować się najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Jeżeli nie dopełni dobrowolnie tego obowiązku, wówczas gmina, na terenie której mieszkała, może wydać decyzję w sprawie wymeldowania. Procedura jest uruchamiana zarówno z urzędu, jak i na wniosek osoby, która ma tytuł prawny do mieszkania lub domu. Takie wymeldowanie nie wpływa na ewentualne prawo przysługujące tej osobie do mieszkania, jego celem jest jedynie potwierdzenie, że nie przebywa już w dotychczasowym miejscu pobytu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • EWA(2014-11-21 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  Obowiazek wymeldowania , jesli osoba niemieszkajaca nie wymeldowala sie wyprowadzajac
  , ciazy zarowno na wspolnocie jak i dozorcy? bo tak zrobiono z moja siostra!


  tak mi powiedziano!

  a co to jest to, ze obowiazek meldunkowy istnieje?
  czyli jak nie mieszkam nigdzie na stale i nie w miejscu meldunku bo umowa sie skonczyla, to sie po prostu nie wymeldowuje az do 2016 roku ?!

  Odpowiedz
 • Zbyszek88(2017-02-16 21:40) Zgłoś naruszenie 00

  To czemu administracja nie chce wymeldować mojej siostry ?,tylko jej każe ale jest za granicą.Ja bez praw do lokalu też nie mogę.Czyżby łamali prawo ?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane