statystyki

Adwokat lub radca prawny prokuratorem generalnym? Pomysł Grabarczyka zagraża niezależności i apolityczności organów ścigania

autor: Ewa Ivanova14.11.2014, 07:40; Aktualizacja: 14.11.2014, 08:17

Czy w 2016 r., gdy upłynie sześcioletnia kadencja Andrzeja Seremeta, prokuratorem generalnym będzie mógł zostać adwokat lub radca prawny? Niewykluczone. Ale najnowszy pomysł ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka już zdążył wywołać burzę w środowisku prokuratorów. Suchej nitki nie zostawiła na nim Krajowa Rada Prokuratury. Na trwającym posiedzeniu wydała w tej sprawie specjalną uchwałę. Apeluje do ministra, aby odstąpił od propozycji, która byłaby szkodliwa dla wszystkich korporacji prawniczych, a jednocześnie zagrażała niezależności i apolityczności prokuratury.

Rada nie ma wątpliwości, że umożliwienie zgłaszania kandydatów na PG Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Krajowej Radzie Radców Prawnych (dziś mogą to robić tylko Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury) nie znajduje żadnego uzasadnienia merytorycznego. Jest za to wiele argumentów przeciwko temu pomysłowi.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Waldek(2014-11-14 08:41) Zgłoś naruszenie 00

  Dobry pomysł. Jak Komendantem Głównym Policji został prokurator Kornatowski to też wielu to się nie podobało. Tylko osoba z zewnątrz może reformować skostniałą strukturę prokuratury. Proponuję Generała Mularza na prokuratora generalnego.

  Odpowiedz
 • g(2014-11-14 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  niektórzy z sędziów im prokuratorów chcieliby tylko dla siebie, do innych zawodów mogą niemalże jak chcą i kiedy chcą, tak sami też stworzyli i nie protestują, a sami są zamknięci, nawet bezczelni pisząc, że to „zagraża niezależności i apolityczności prokuratury”, co konkretnie mają na myśli, jeśli to prawdziwe słowa, należy ich pozwać ale większość musiałaby się wtedy wyłączyć, może nawet zdelegalizować itp. !, pewnie nie wszyscy się min pobudowali itp. choć tam chyba przeważa, podobnie jak w samorządach, administracji rządowej, partiach politycznych ?, tak to już jest, gdzie pieniądze większe i przywileje, tam beton, choćby nie wiadomo co pod egidą różnych haseł, najlepiej niech adwokaci i radcowie prawni im robotę podsuwają (do wszelkich umorzeń głównie ?)za coraz bardziej marne pieniądze ze stosem rosnących opłat na głowie bo tak się zaczyna masowo dziać w ubożejącym w 99% narodzie, a całkowicie nieuzasadniona przepaść finansowa się pogłębia albo w ogóle, bo tam mają stałe kwoty niezależnie od tego, co się będzie działo, tu dodam, ze tak powinno być, by jakoś się żyło, poza tym sześcioletnia kadencja kto ma teraz takie fuchy, nieliczni z różnych układów mniej lub bardziej zamkniętych i różnie zwanych, o których chyba inni nigdy się nie dowiedzą, nawet jeśli, to i tak będzie to jeden człowiek z całej grupy ludzi, może lepszy dla danej grupy zawodowej może nie, kto to tak naprawdę wie, oby dbający o finanse, chociaż jako takie, by starczało na w miarę godne życie, bo o „luksusach” tylko marzyć?, no i skłócić, deprecjonować min prawnicze korporacje, to im wychodzi, czy cos poza tym, jest też chyba przepaść mentalna, coś w rodzaju pomiędzy socjalizmem a kapitalizmem gł. „łacińskim”???

  Odpowiedz
 • rumburak(2014-11-14 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  przeczytaj to co napisałeś jeszcze raz i napisz ale krótko o co ci chodzi.

  Odpowiedz
 • WolfHeart(2014-11-14 19:22) Zgłoś naruszenie 00

  Hmmm ale prokuratorzy też w sumie nie byli zadowoleni, gdy PG miał zostać sędzia.
  Okazało się, że jak na pierwszego naprawdę niezależnego PG, Andrzej Seremet ma całkiem przyzwoity dorobek zawodowy. Jasne jest oczywiście, że jako "przecieracz szlaków" było mu trudniej, natomiast wydaje się zasadnym przyjęcie, że nie ma się czego wstydzić. Pod jego rządami prokuratura przeszła rzeczywiście intensywne odpolitycznienie, choć z całą pewnością proces ten nie został zakończony. Według mnie, można tę kadencję ocenić na 4 lub nawet 4 z plusem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane