statystyki

Droga konieczna nie musi być najkrótsza

autor: Maria Kuźniar27.10.2014, 09:45; Aktualizacja: 27.10.2014, 09:47
Jeśli strony zdecydują się zawrzeć umowę, ustalają, w jakim zakresie będzie wykonywana służebność

Jeśli strony zdecydują się zawrzeć umowę, ustalają, w jakim zakresie będzie wykonywana służebność

Pani Renata prowadzi pensjonat. Dobre położenie sprawia, że ma wielu gości. – Niedawno nowy sąsiad, którego nieruchomość położona jest powyżej mojej, wniósł o ustanowienie drogi służebnej, która przebiegałaby przez mój teren. Jego nieruchomość położona jest na zboczu góry. Nie chcę się na to zgodzić, moi goście stracą wówczas parking, a ja nie będę już mogła prowadzić pensjonatu. Czy mój sąsiad może stawiać takie żądania – pyta czytelniczka.

Jeśli nieruchomość sąsiada pani Renaty nie jest połączona ani z drogą prywatną, ani publiczną, to może on żądać ustanowienia służebności drogi koniecznej. Polskie prawo przewiduje instytucję służebności, tak aby zwiększyć użyteczność nieruchomości władnącej (w tym przypadku to nieruchomość sąsiada naszej czytelniczki) lub też jej części. Dzięki takiemu przepisowi właściciel nieruchomości, który nie ma dostępu do żadnej drogi publicznej bezpośrednio ze swojej działki, może w określony sposób korzystać z wyznaczonej drogi służebnej. Inaczej: osoba, która nie może dostać się na swoją działkę bezpośrednio z drogi publicznej, ma prawo przejazdu przez teren sąsiada. Zakres służebności jest ustalany według zasad współżycia społecznego, uwzględnia się również miejscowe zwyczaje.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane