statystyki

Nie wolno wyciąć drzewa bez pozwolenia

autor: Małgorzata Raczkowska24.10.2014, 08:40; Aktualizacja: 24.10.2014, 08:40
wycinka drzew-piła łańcuchowa

W Polsce nie wolno wycinać drzew samowolnie, nawet tych własnych. Kwestię tę reguluje ustawa o ochronie przyrody.źródło: ShutterStock

Chcę wyciąć drzewo na działce. Jest stare, chore, grozi zawaleniem. Postanowiłam, że zrobimy to teraz, jesienią. Jednak syn ostrzegł mnie, że drzew nie wolno wycinać tak po prostu, że muszę wcześniej uzyskać zgodę w gminie. Czy to prawda? Drzewo rośnie na mojej działce, zasadził je mój ojciec. Co do tego gminie – pyta pani Marianna.

Syn ma rację. W Polsce nie wolno wycinać drzew samowolnie, nawet tych własnych. Kwestię tę reguluje ustawa o ochronie przyrody. Niemniej jednak często zdarza się, że ktoś wycina drzewo, nie dopełniwszy formalności, a potem jest zaskoczony wysokością kary.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Polska Walczaca(2014-10-25 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt mi nie bedzie mowil co mam robic a czego nie ,drzewa moge wycinac nawet w lesie gdyz jest to wspolne dobro calego spoleczenstwa i tak samo powinno byc ze zlozami naturalnymi to jest nasze wspolne dobro i kazdy obywatel powinien korzystac z tego dobrodziejstwa a nie tylko gastka kryminalistow z PO czy Pis czerpie z tego krociowe korzysci finasowe i materialne
    tylko Janusz Korwin morze to zmienic

    Odpowiedz
  • wynalazca(2014-10-26 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehe,debilny przepis,idiotyzm w czystej postaci

    Odpowiedz
  • Gość(2014-10-26 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce obywatelowi już niczego nie wolno. Jesteśmy niewolnikami we własnym kraju. Nasi panowie to politycy i biurokracja.

    Odpowiedz
  • amanda(2014-10-26 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    a jak zasadzę sobie drzewo w doniczce to też muszę mieć zezwolenie na wycinkę?

    Odpowiedz
  • amanda(2014-10-26 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    a jak zasadzę sobie drzewo w doniczce to też muszę mieć zezwolenie na wycinkę?czysta głupota

    Odpowiedz
  • Obserwator(2014-10-26 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    O Wspólne dobro trzeba dbać a nie trwonic, i to dbanie o coś (jak i kogoś )to najtrudniejsza sprawa... W szkole ktoś marnowal czas... może by tak głupio tu nie pisał

    Odpowiedz
  • wynalazca(2014-10-26 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Te Obserwator,o wspólne dobro trzeba dbać,tak, to po co sprzedajecie lasy,a później właściciel wycina wszystko,a obywatelowi nie wolno ściąć drzewa które mu chałupę rozwala

    Odpowiedz
  • PUSTY OGRÓD(2014-10-27 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY TAK NAPRAWDĘ SKUTECZNIE BLOKUJE SADZENIE DRZEW !!!.

    Odpowiedz
  • Ola(2014-10-28 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ten przepis powinien dotyczyć lasów a nie posesji które mają tysiąc metrów ogródka czy osiedli mieszkaniowych. Efekt jest taki że ludzie nie sadzą już drzew tylko krzaki i kwiaty, to co można wyciąć jak się nie spodoba czy będzie kolidowało. A jak chcą się pozbyć strego drzewa bo zasłania swiatło czy grozi zawaleniem to trują na potęgę i drzewo i przy okazji wszystko dookoła solą, środkami chemicznymi etc. I to jest ochrona środowiska !!!

    Odpowiedz
  • seweryn(2014-10-27 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Wysoki jasion sąsiada zagraża budynkowi ,spadają stare konary na dachówkę, drzewo rośnie1,5 m od budynku,pioruny walą aż w izbie szczapy lecą z belek i stolarki okiennej -gmina mówi nic nie możemy zrobić
    nie możemy bo sąsiad nie jest zainteresowany ścięciem drzewa ale jest zainteresowany jak każda kanalia
    ************ sąsiadowi". Jakoś dla gminy Krynki nie było problemu wyciąć setki drzew przydrożnych przy drodze gminnej Kruszyniany-Krynki, tu urzędnicy okazali się bardzo rozgarnięci. A prawo na lewo...

    Odpowiedz
  • STan z Podhala(2014-12-10 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Sadzilem wiele drzew ale wiecej nie bede sadzil,jezeli lajdaki antynarodowego rzadu decyduje o mojej wlasnosci.

    Odpowiedz
  • Bożydar(2014-12-09 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    Rodacy Kochani bez nerwów, Władza ma w nosie ochronę przyrody. Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę i trzymanie obywatela na uwięzi przepisów. Niby wszystko może , ma wolności hektary a jak chce przed domem położyć kostkę, to już urzędnik ma zajęcie, drzewo wyciąć na posesji to samo. A rozejrzyjcie się wokół, brudne ulice, drzewa, krzaki zasłaniające chodniki, brak linii na jezdniach, chodniki poniszczone, dziury na drogach. Zapytasz a czego to nie zrobione, a tu jedna odpowiedź pieniędzy brak. A stado radnych, w gminie, powiecie województwie debatuje i przejada wspólnie zgromadzone pieniądze. Kraj lipa, ale broń Boże wyciąć to przyjdzie zaraz ABW jak po Brunona K. taką wolność Bolek załatwił

    Odpowiedz
  • natan(2014-10-24 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale głupota !!!. Ale jak deweloperzy likwidują całe hektary ogrodów działkowych z setkami tysięcy drzew to mają w d...e prawo do ochrony przyrody !!!. Oto cała Polska !!!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-10-24 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Komoroski , Kopaczowa , Tuski , Buzki , Bolki , Olki , inny rządowy i sejmowy element kryminalny - z tzw. trybunałem
    konstytucyjnym jako legitymizującą kryszą tego złodziejskiego procederu - to są adresy , pod które wszyscy okradzeni w III RP - i PRL też - ( a jest tego narodu kilkadziesiąt milionów ) , mogą sobie , ze swoimi postulatami , występować .
    Za bezdurno , ma się rozumieć .

    Odpowiedz