statystyki

Opłata za kradzież prądu to nie represja

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 22.10.2014, 08:03
energia, prąd

energia, prądźródło: ShutterStock

To, że na osobę, która kradnie prąd, nałożona może zostać zarówno sankcja z kodeksu karnego, jak i podwyższona opłata za pobór prądu, nie narusza zakazu podwójnego karania za ten sam czyn – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Sprawa trafiła do TK na skutek pytania prawnego zadanego przez jeden z sądów rejonowych. Zapytał on trybunał, czy zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy prawa energetycznego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1059), na mocy których na osobę kradnącą prąd można nałożyć opłatę w wysokości pięciokrotności stawek za pobór prądu oraz pięciokrotności ceny energii elektrycznej, a jednocześnie można ją ukarać za popełnienie przestępstwa z art. 278 par. 5 kodeksu karnego (do pięciu lat pozbawienia wolności).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2014-10-22 10:34) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiście , oczywiście - to może jeszcze tylko tzw. trybunał konstytucyjny łaskaw będzie bałaknąć , że skoro za okradzenie korporacji zapłacimy nawiązkę + 1000% rzekomych strat , to tzw. państwo polskie też powinno rozliczać się tym systemem ze wszystkimi , których okradało od 1945 r. - do dziś .

  Odpowiedz
 • Robotnik(2014-10-22 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  Nie bronie złodziei ale My mamy bardzo ciekawe stosowanie prawa - rozumiem naprawienie szkody z KC niezależnie oprócz kary z KK ,ale stosowanie podwójnej kary? Coś te Trybunały Nasze niedouczone a raczej za bardzo dyspozycyjne .
  Wynika z tego, że Komunisci którzy stosowali podobne metody nie byli wcale takimi TYRANAMI.!!!

  Inny przykład stosowania prawa to Wiek Emerytalny, zmieniony dla tych ktorzy w chwili zmiany ustawy mieli przepracowane lata w szkodliwych/niebezpiecz warunkach pracy- to kolejny przykład.
  Sam Tusk mówił wówczas "nie godzi się zmieniać wieku emerytalnego tym co pracują (w trakcie gry))- tyle że mówił o Wojsku i POlicji-- nie rozbotnikach. Czy więc Trybunał to sprzedajna dupa? gdyż przy gażach Sędziów wiek emerytalny podniesiony -- co Im pasuje . Tyle gaży brać do 67r a nie do 65? Panowi Ci rzekomo kształceni nie pracują łopatą czy śrubokrętem. Panowie Sędziowie nie pracują fizycznie .
  Oni pracuja dyspozycyjną głową.! a może jednak nie głową tylko inną częśćią ciała?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane