Oprócz lepszego stanu dróg na poprawę bezpieczeństwa wpływ mają także liczne akcje społeczne. Zdaniem specjalistów najskuteczniejsze są te skierowane do najmłodszych
Jak wynika z policyjnych statystyk, jeszcze w 2004 r. w wypadkach drogowych życie straciło prawie 6 tys. osób. W roku ubiegłym były to niecałe 3,5 tys. Z kolei liczba wypadków drogowych spadła w tym czasie z ponad 50 tys. do 35 tys. rocznie.
– Jest to związane z poprawą infrastruktury drogowej, która mimo tego, że wciąż mamy wiele do zrobienia, znacznie się poprawiła – przekonuje Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo. – Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniają się też akcje społeczne organizowane przez policję czy organizacje pozarządowe. Dlaczego większość z nich jest kierowana do dzieci? Znacznie łatwiej jest im zabraniać od początku. Jeśli ludzie nauczą się zachowywać na drodze lekkomyślnie, to trudno zmienić ich zachowania. Znacznie prostsza jest edukacja u podstaw – wyjaśnia społecznik, którego organizacja przeprowadza m.in. akcje edukacyjne w szkołach.