statystyki

Sędzia zaprasza ministra do mediacji

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.10.2014, 00:00; Aktualizacja: 15.10.2014, 08:19

Wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie, która zawisła przed wojewódzkim sądem administracyjnym, złożył Grzegorz Barnak, sędzia Sądu Rejonowego w Wieliczce. Od ponad pięciu lat stara się on bezskutecznie o przeniesienie na inne miejsce służbowe.

Ostatnią odmowną decyzję ministra sprawiedliwości z kwietnia tego roku sędzia zaskarżył do WSA. W odpowiedzi szef resortu wskazał, że jego zdaniem decyzja o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe lub o odmowie przeniesienia nie jest decyzją administracyjną, a swoistym aktem władczym. Minister stoi na stanowisku, że sędzia nie może od tego aktu odwoływać się do sądu administracyjnego. Sędzia Barnak nie odniósł się merytorycznie do tych twierdzeń, a zamiast tego postanowił skorzystać z możliwości, jakie daje mu art. 115 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem skarżący może przed wyznaczeniem rozprawy zawnioskować o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Jego celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz przyjęcie przez strony ustaleń co do sposobu jej załatwienia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane