statystyki

Pozew za opieszałość w sprawie Amber Gold

autor: Patryk Słowik06.10.2014, 07:26; Aktualizacja: 06.10.2014, 08:47
Przypomnijmy: próbę odzyskania pieniędzy przez wierzycieli Amber Gold podjęła już kancelaria Chałas i Wspólnicy.

Przypomnijmy: próbę odzyskania pieniędzy przez wierzycieli Amber Gold podjęła już kancelaria Chałas i Wspólnicy.źródło: ShutterStock

Kolejna kancelaria organizuje pozew zbiorowy w sprawie Amber Gold. Po dwóch nieudanych próbach prawnicy planują pozwać Skarb Państwa za zaniedbania prokuratury.

– Zamiast akcentować ciążący na instytucjach państwa – prawnie wątpliwy – obowiązek ostrzegania konsumentów przed działalnością parabanków i wskazywać wiele instytucji, które powinny były podjąć jakieś działania, chcemy jako podstawę roszczeń wskazać wyłącznie zaniechanie prokuratury, polegające na opóźnionym – o ok. 2,5 roku – wszczęciu śledztwa i postawieniu zarzutów – tłumaczy dr Tomasz Krawczyk z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy.

Przypomnijmy: próbę odzyskania pieniędzy przez wierzycieli Amber Gold podjęła już kancelaria Chałas i Wspólnicy. W czerwcu br. reprezentowała poszkodowanych, którzy domagali się odszkodowania od Skarbu Państwa. Podobne starania podjęła również w Gdańsku – pozew zbiorowy miał być skierowany przeciwko członkom zarządu Amber Gold. W obu przypadkach prawnicy nic nie wskórali (Sąd Okręgowy w Gdańsku właśnie wydał postanowienie odmawiające prawa poszkodowanym do wystąpienia z takim pozwem), a klienci zarzucają im brak profesjonalizmu. Kancelaria w oświadczeniu stwierdziła, że całkowicie nie zgadza się z ustnym uzasadnieniem sądu, który stwierdził, iż sprawa nie podlega rozpoznaniu w formie pozwu zbiorowego, ponieważ dotyczy różnych umów, zawartych w różnym okresie. Różne były też kwoty, których domagają się jej klienci.

– Wystąpiliśmy o uzasadnienie pisemne i wtedy będziemy podejmowali decyzję, co dalej. Nie składamy jednak broni – zapewnia Robert Noremberg z Chałas i Wspólnicy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Ktoś(2014-10-08 22:55) Zgłoś naruszenie 00

  Amber Gold - telenowela w polskich sądach.

  Odpowiedz
 • onen(2014-10-07 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratorzy z Gdanska stworzyli firmę ustawiając przestępcę PLICHTĘ na słupa i oni bedą prowadzić sprawę ?

  Odpowiedz
 • czytelnik(2014-10-06 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Grabarczyk wszystko załatwi, przecież on jest Taki dobry i skuteczny

  Odpowiedz
 • JG(2015-04-02 23:59) Zgłoś naruszenie 00

  2 kwietnia 2015 r., Sąd Okręgowy w Warszawie, dopuścił do rozpoznawania w trybie przeznaczonym dla postępowań grupowych - pierwsze powództwo zbiorowe w związku ze "sprawą Amber Gold". To powództwo przeciwko Bankowi Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna, wszczęte pozwem złożonym 27 stycznia 2014 r., reprezentującą grupę poszkodowanych, krakowska kancelarię prawną "MyLo" POGODA GŁADKI LANGIER GRZESIEK, Adwokaci i radcowie prawni sp. k. Sąd Okręgowy nie miał wątpliwości, że przedmiotowe powództwo spełnia wymogi postępowania grupowego, albowiem: przytoczone w pozwie okoliczności, są wspólne dla wszystkich członków grupy powództwa; do powołanych w treści pozwu, przepisów ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym – można zastosować wykładnię rozszerzającą (zwłaszcza do artykułów: 1 i 10); podstawa faktyczna żądań pozwu (szkoda), jest wspólna dla wszystkich uczestników powództwa; okoliczności podnoszone przez pozwanego (w tym: brak kilku certyfikatów, dla wszystkich członków grupy, różna motywacja uczestników itp.), są bez znaczenia.

  Szczegółowe uzasadnienie postanowienia będzie znane, prawdopodobnie za miesiąc. Dzisiejsze orzeczenie jest nieprawomocne, niemniej jednak – jest to pierwsze, pozytywne rozstrzygnięcie w kwestii dopuszczenia do rozpoznawania grupowego – w „historii“ składanych do tej pory i niemal automatycznie odrzucanych pozwów zbiorowych, składanych w imieniu osób poszkodowanych przez upadłą spółkę Amber Gold. Jako takie zaś, daje pewien asumpt do przemyślenia innym składom sędziowskim, że „jednak można“ i że do spraw w związku z „afera Amber Gold“ – można jednak podejść w sposób stricte merytoryczny, bez obaw, których natury nawet nie chcę tutaj poruszać.

  Na postanowienie Sądu, pozwanemu Bankowi przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane