Jestem amatorem kolarstwa i codziennie staram się przejechać kilkanaście kilometrów, poruszając się po ścieżkach rowerowych. Wiem, że piesi nie powinni się na nich pojawiać, choć niestety oni chyba o tym nie słyszeli, bo prócz rodzin z dziećmi, również biegacze masowo ze ścieżek korzystają. Mnie jednak najbardziej interesują rolkarze, którzy także uznają, że ścieżka rowerowa jest również dla nich. Złości mnie to, ale być może mają ku temu prawo – zastanawia się pan Maciej.
Rzeczywiście, widok rolkarzy i biegaczy na ścieżkach rowerowych nie należy do rzadkości. Zapewne decydują się z nich korzystać ze względu na nawierzchnię. Często jest to asfalt lub tartan, po którym łatwiej jeździć na rolkach lub biegać niż po kostce brukowej. Niestety, ceną za ich wygodę jest niebezpieczeństwo, które stwarzają dla innych uczestników ruchu. Rowerzyści muszą bowiem wyprzedzać wolniejszych od siebie rolkarzy czy biegaczy. Jest to trudne szczególnie po zmroku, bo wspomniane osoby, poruszając się po terenie zabudowanym, nie muszą mieć na sobie elementów odblaskowych.
W sukurs fanom jednośladów idą przepisy. Potwierdzają one, że droga dla rowerów, popularnie zwana ścieżką rowerową, jest przeznaczona do ruchu takich pojazdów. Prawo dopuszcza poruszanie się pieszego po takiej drodze, ale tylko w jednym przypadku – gdy obok nie ma chodnika albo pobocza. W praktyce takie przypadki nie występują, bo zazwyczaj ścieżka rowerowa jest dodatkiem do chodnika, a nie odwrotnie. Trudno wyobrazić sobie, by miasto lub gmina położyły ścieżkę rowerową, a pominęły chodnik. Nadal standardem jest, że jest chodnik, a brakuje drogi dla rowerów.
W normalnych okolicznościach piesi nie mogą więc poruszać się po ścieżce rowerowej. Ta ostatnia jest bowiem zastrzeżona wyłącznie dla cyklistów. Powstaje jednak pytanie, kto jest pieszym. Do tej kategorii bez wątpienia zaliczają się biegacze. Trwają spory dotyczące tego, jak zaklasyfikować rolkarzy lub wrotkarzy. Prawo nie definiuje tych pojęć, zgodnie jednak z wielokrotnie przedstawianymi wyjaśnieniami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (d. Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) rolkarzy należy zaliczać do pieszych. Dlaczego? Po prostu rolki nie są pojazdem, a osoba która nie porusza się pojazdem (np. rowerem, motocyklem, samochodem), jest uznawana właśnie za pieszego.
Podstawa prawna
Art. 2 pkt 5 i 18, art. 11 ust. 4 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).