statystyki

Zmiany w PKD: przedsiębiorca wskaże maksymalnie 10 kodów

autor: Piotr Pieńkosz30.09.2014, 07:50; Aktualizacja: 30.09.2014, 09:15
Rejestrujący firmę będzie zobligowany wskazać maksymalnie 10 rodzajów działalności

Rejestrujący firmę będzie zobligowany wskazać maksymalnie 10 rodzajów działalnościźródło: ShutterStock

Rejestrujący firmę będzie zobligowany wskazać maksymalnie 10 rodzajów działalności. Dziś rekordziści podają ich setki.

Za dwa miesiące w życie wejdą zmiany, które mają sprawić, że przedsiębiorcy będą zgłaszać do KRS tylko faktycznie wykonywane rodzaje działalności gospodarczej. Rejestrując działalność, będzie można podać nie więcej niż 10 kodów PKD. Pozostali przedsiębiorcy będą mieli pięć lat na aktualizację danych.

Modyfikacje wprowadza ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1161). Celem jest zwiększenie wartości informacyjnej rubryki „przedmiot działalności przedsiębiorcy”, którą muszą wypełniać podmioty zgłaszające wpis do KRS.

Dziś wspomniana rubryka często jest pogardliwie nazywana „rubryką dezinformacji”, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach DGP. Przedsiębiorcy wolą wskazać większą liczbę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), niż odpowiadałoby to faktycznie prowadzonym przez nich rodzajom biznesu. Wychodzą z założenia, że gdyby w przyszłości spółka chciała rozszerzyć swoją działalność, to uniknie formalnej procedury zgłoszenia zmian do KRS. Jednak w konsekwencji wartość informacji podawanych przez przedsiębiorców w tej rubryce jest niewielka. Nie ma bowiem pewności, czy spółka rzeczywiście jest tak wszechstronna, jak wynika to z KRS, czy też większą liczbę kodów PKD podano po prostu na zapas.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sn(2014-10-01 07:57) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie piszący PKD nie znają wielu branż, dlatego np. usługi budowlano-pożarowe (jest ich około 10 szt, nie korzystają autorzy z wiedzy branży , nie konsultują tego przed opracowaniem !!!) ) jakie są w wymaganiach przepisów MI,MSWiA, DU, PN-EN nie są ujęte w ich tabelach.Później dają takie tabele PKD, gdzie nie ma tych zakresów działalności i każą dopasować (bo sami tez nie umieją wskazać tych kodów i zadań do wpisu w tabeli) ,co daje zamiast 5 punktów 20 pokrewnych i nie zawsze pewnych czy jest to samo co się robi ???!!!. Różnie może być później interpretowane przez organy kontroli ,bo będzie nie jasność!!! Aby uniknąć kłopotów z PKD i kontrolami , to te zakresy powinny być konsultowane z branżami szczególnie specyficznymi jak usługi p.pożarowe,BHP itp. Czekamy na takie zmiany !!

  Odpowiedz
 • Weronika(2014-09-30 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  A jak robię więcej rzeczy, to co, mam dwie działalności zakładać, dwa razy składki płacić...? o.O

  Odpowiedz
 • Smt(2014-09-30 15:57) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdurny przepis, a komu to przeszkadza że mam wpisane np. 15 czy 20 PKD? Że co, niby oszczędzą na wydruku 1 kartki przy odpisie z KRS??? To jest chore.

  Odpowiedz
 • eMCe(2014-12-01 07:57) Zgłoś naruszenie 00

  Jak zwykle banda nierobów chce uszczęśliwić ludzi na siłę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane